+90 501 073 77 12

Soruşturma Sicile İşlenir Mi ?

Soruşturma Sicile İşlenir Mi ?

Soruşturma Sicile İşlenir Mi ?… Herhangi bir konuda soruşturma geçirmiş iseniz veya bir yakınınızın soruşturma geçirdiğini öğrendiyseniz bu soruşturmanın sicile işlenip işlenmeyeceğini merak etmiş olabilirsiniz. Soruşturma, bir suç şüphesinin varlığı halinde olayın aydınlatılması için savcılık makamları tarafından yapılan ve iddianamenin hazırlanması aşamasına kadar süren iş ve işlemlerdir. Soruşturma aşaması tamamlandıktan sonra kişi hakkında ya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilir ya da iddianame hazırlanarak kişi hakkında dava açılıp kovuşturma aşamasına geçilir. Bu durumda müvekkillerimizin de sık sık sormuş olduğu konulardan birisini aydınlatmakta fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Dosyanız soruşturma aşamasında ise UYAP Vatandaş Portalında gözükmez. Soruşturma hangi adliyede yapılıyor ise o adliyeye gidip hakkınızda herhangi bir soruşturmanın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde internet ortamında şuan için soruşturma evrakları görüntülenememektedir. Bazı durumlarda soruşturmalar gizli olarak yürütülür ve bu durumda dosya ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmaz.

Asıl konumuza gelecek olursak hakkınızda açılmış herhangi bir soruşturma var ise bu adli sicilde gözükür mü sorusu olacaktır. Soruşturma aşaması adli sicile işlemez, eğer soruşturma sonucunda mahkumiyet kararı almışsanız bu durumda adli sicilde gözükecektir. Bunun haricinde eğer soruşturma aşamasında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş ise ve dosya kapanmışsa adli sicile işlemez. Çünkü ortada bir mahkumiyet kararı bulunmamaktadır.

Her ne kadar kişi hakkında adli sicilde gözükmese de mahkeme ortamında daha önce kişinin geçirdiği soruşturmalar kayıtlı olduğu için mahkemelerce daha önce kişinin geçirdiği soruşturmalar görülebilmektedir. Ancak bu durum sizin herhangi bir memuriyete girmenize engel bir husus teşkil etmez. Olaya şu açıdan bakmakta fayda vardır ki örneğin bir kişi sizi asılsız yere savcılığa şikayet etmişse ve bunun sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıkmışsa bu durumda ortada kesin bir mahkumiyet hükmü olmadığı için bu kişinin memuriyete girmesine engel bir durum söz konusu olmamaktadır.

(Burada yapılan yorumlar şahsi görüş niteliği taşımaktadır.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp