+90 501 073 77 12

Çorum Araç Değer Kaybı Avukatı

Çorum Araç Değer Kaybı Avukatı… Aracınız ile son 2 yıl içerisinde iki taraflı herhangi bir trafik kazasına karıştıysanız ve karşı tarafın en az %50 oranında kusuru var ise bu durumda araç değer kaybına başvurabilirsiniz. Aynı zamanda aracınızın sanayide kaldığı süre boyunca aracınızı kullanamadığınız için araç mahrumiyet bedeli davası da açabilirsiniz. Yine bir diğer önemli husus ise eğer aracınızda yapılan onarım düşük gösterildiyse ve sigorta şirketi tarafından olması gerekenden daha düşük bir rakam ödendiyse, eksper tarafından iskonto yapıldıysa bu durumda aracınız için aynı zamanda hasar tazminatı davası da açabilmeniz mümkündür. Bu işlemleri bir avukat aracılığıyla gerçekleştirmeniz büyük önem arz etmektedir. Günümüzde hasar danışmanlığı adı altında faaliyet gösteren firmalar yerine doğrudan bir avukat aracılığıyla hizmet almanızı önermekteyiz. Nitekim, insanlar ne yazık ki tanımadıkları telefonla arayan hasar danışmanlığı adı altındaki firmalara vekalet vererek dolandırılmaktadırlar. Bu nedenle işinizi en başta güvenilir avukatlar aracılığıyla yapmanız gerekmektedir. 2019 yılından beri araç değer kaybı ve trafik kazaları alanında müvekkillerimize hizmet vermekteyiz. Araç değer kaybı alanında pek çok referansımız da bulunmaktadır.

Araç Değer Kaybı için Dava Masrafı Ödeyecek Miyim?

Yıldız Hukuk Bürosu olarak araç değer kaybı ve trafik kazaları davaları ile ilgilenmekteyiz. Araç değer kaybı davası açmak istiyorsanız öncelikle tarafımıza telefon numaralarımızdan ulaşarak yalnızca değer kaybı ve hasar ile sınırlı olmak kaydıyla noter aracılığıyla vekaletname çıkartmanız gerekmektedir. Noter vekaletname ücreti ortalama 1000-1500 TL aralığında değişmekte olup bu masraftan başka herhangi bir masraf yapmanıza gerek yoktur. Yargılama sonunda yapılan masraflar davalı sigorta şirketleri tarafından veya davalı tarafından karşılanmakta olup bu noktada müvekkillerimizden araç değer kaybı başvurusu için herhangi bir ücret talep etmemekteyiz. Dava sonunda yapmış olduğumuz bu masrafları ise sigorta şirketinden almaktayız.

Araç Değer Kaybı Davasını Nasıl Açıyorsunuz?

Araç değer kaybı davaları uzmanlık gerektiren davalardır. Yapılacak en ufak bir hata veya eksik başvuru, davanızın reddedilmesine sebebiyet verecektir. Bu noktada hukuk büromuz 2019 yılından beri bu alanda müvekkillerine hizmet vermektedir. Genellikle sigorta şirketinden sonuç alınamaması veya eksik ödeme yapılması halinde Sigorta Tahkim Komisyonunda dava açılmaktadır. Sigorta Tahkim Komisyonunu tercih etmemizin sebebi davaların daha kısa sürede sonuçlanmasıdır. Ancak belirtmek gerekir ki şahsa karşı açılacak olan araç mahrumiyet bedeli davaları ise Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılmaktadır. Bu nedenle o davalar daha uzun sürmektedir.

Dava Sonunda Ne Kadar Kesinti Yapıyorsunuz?

Dava sonunda 2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca para ile ilgili iş ve işlemlerde %16 avukatlık ücreti alınabileceği belirtilmiştir. Bu nedenle bizler de Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine bağlı olarak dava sonunda müvekkillerimizin kazanmış olduğu değer kaybı bedelinden %16 avukatlık ücreti alarak süreci tamamlamaktayız. Mahkemece veya Sigorta Tahkim Komisyonunca net olarak hükmedilen değer kaybı bedelinin sadece %16’sını keserek müvekkillerimize göndermekteyiz. Bütün bu işlemler, güven, şeffaflık ve sözleşme ilişkisi çerçevesinde gerçekleşmekte olup, önemle belirtmemiz gerekir ki bu alanda hasar danışmanlığı adı altında hizmet veren firmalara itibar edilmemelidir. Nitekim Avukatlık Kanunu uyarınca dava takip yetkisi yalnızca avukatlara aittir. Telefonla sizi arayan hasar danışmanlık şirketlerine kesinlikle itibar edilmemeli, tanımadığınız başka şehirdeki kişilere vekaletname verilmemelidir.

Araç Değer Kaybı için Başvuru Şartları Nelerdir ve Hesaplamalarda Nelere Dikkat Edilir?

Araç değer kaybı başvuru şartları ile ilgili daha önce bu makalemizi sizlerle paylaşmıştık. Özetlemek gerekirse araç değer kaybı için başvuru şartları kısaca kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 2 yıllık zamanaşımı süresi dolmamış olmalı ve karşı tarafın kusur oranı en az %25 olmalıdır. Bu hususların haricinde araç değer kaybı hesaplaması aracınızın yaşı ile de yakından alakalıdır. Örneğin 2001 model araç ile 2022 model aracın aldığı hasar bir olmayacağı için aracın kaybettiği değer de aynı olmayacaktır. Bunun için  Anayasa Mahkemesinin baz aldığı temel kriter aracın gerçek değeri üzerinden yapılan değerlendirmedir. Araç değer kaybı davası esnasında bu hesaplamalar için bilirkişi atanmaktadır. Bilirkişi aracın kaza tarihindeki değeri ile hasar aldığı parçaları sahibinden.com gibi internet siteleri üzerinden karşılaştıracak ve hesaplamada bulunacaktır. Bilirkişi raporu doğrultusunda da mahkemece karar verilecektir.

Araç değer kaybı başvurunuzu bizlerle yapmak için 0501 073 77 12 numaralı telefonumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Araç değer kaybı hesaplama robotuna ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

 

Bizi ArayınWhatsapp