+90 501 073 77 12

İdare Hukuku Avukatı

YILDIZ Hukuk olarak 2019 yılından beri Çorum‘da ve diğer şehirlerde bulunan müvekkillerimize İdare Hukuku alanında hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermekteyiz. Çorum İdare Hukuku Avukatı olarak çözüm odaklı ve müvekkillerimiz için kaliteli bir hizmet sunmayı benimsedik. İdare Hukukunun mevzuat alanı çok geniştir bu nedenle bireylerin hakkının savunulması için İdare hukukuna ihtiyaç vardır. İdare hukukunda süreler son derece önemlidir. Adli Yargı’dan gözle görülür derecede farklılıklara sahiptir. İdare Hukuku bir kamu hukukudur ve sürekli olarak yenilenen mevzuatlara, yönetmeliklere sahiptir. Dolayısıyla karşılaşacağınız hukuki problemlerde bir avukattan hukuki destek alabilirsiniz.

Aslında İdare Hukuku davaları son derece hızlı sonuçlanan fakat önemli detaylar içeren davalar arasındadır. İdare Hukukunda açılan davalar genellikle dosya üzerinden karara bağlanır ve hakim herhangi bir duruşma yapmadan dosya hakkında karar verir. Ancak eğer dilekçede duruşma istemi belirtilmişse davaya duruşmalı olarak devam edilir. Bazı ihtilaflar vardır ki duruşmasız görülmesi mümkün olmaz. Bu durumda idare hukuku hakimi bir duruşma günü belirler, tarafları çağırır ve dosya içeriği hakkında taraflardan olayın aydınlatılmasını isteyebilir.

İdare Mahkemeleri, bireyin kamu kurum ve kuruluşlarıyla olan hukuki uyuşmazlıklarında ya da bir kamu kuruluşunun diğer kamu kuruluşuna karşı açmış olduğu davalara bakmaktadır. İdare hukukunda özellikle zımni ret sürelerine dikkat edilmelidir. İdare hukukunda zamanaşımı son derece önemlidir. Çünkü idare hukukunda zaman aşımı süreleri çok kısa sürelere tabi tutulmuştur. Genelde İdare hukukunda davalar son çare olarak görülür. Genelde idari bir dava açmadan önce bireyler idarenin en üst mercisine başvururlar, eğer en üst merciden bu talepleriyle ilgili olumsuz bir karar çıkarsa bu durumda İdare Mahkemelerinde dava açılabilir.

Genel Olarak İdare Hukuku Davaları 

İdare Hukuku davaları bireyin ya da kamu kurum ve kuruluşlarının haklarını belirlemek için oldukça önemlidir. Örneğin herhangi bir kamu kurumunda çalışıyorsunuz ve bir disiplin suçu işlediniz. İşte bu durumda idarenin size vereceği cezaya itiraz etmek için İdare Hukuku kapsamında dava açmanız gerekmektedir. İdare Hukuku davalarındaki mevzuatlar sürekli olarak güncellenmektedir. İdare Hukuku kapsamında açılacak olan davalarda emsal kararların önemi de asla yadırganamaz. Tam aksine İdare Hukukunda emsal kararlar çok büyük öneme sahiptir. İdare Hukukunda en iyi şekilde sonuç alınabilmesi için derinlemesine analiz yapılması gerekmektedir ve hukukun somut olaya uygulanması büyük önem taşır.

YILDIZ Hukuk, İdare Hukuku Alanında Avukatlık Hizmeti Sunmaktadır 

Müvekkillerimizin idareye karşı açacağı davalar için hukuksal destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. YILDIZ Hukuk olarak İdari Yargılama Hukuku konusunda bilgi birikimine sahibiz. Başta Çorum olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden müvekkillerimize hukuksal danışmanlık ve avukatlık hizmeti sağlamaktayız.

Telefon Numaramız: 0501 073 77 12

Bizi ArayınWhatsapp