+90 501 073 77 12

İdari Dava Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İdari Dava Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İdari davalarda genellikle karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi de idari dava açılırken zaman aşımı süreleridir. Bildiğiniz gibi zaman aşımına uğrayan bir hakkın talep edilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla idari davalarda zamanaşımı süresi geçmiş olan bir davanın açılması mümkün olmuyor ve mahkemenin yapacağı ön incelemeyle verilmiş olan dava dilekçesinin reddine karar veriliyor. Bu yazımızda idari dava açarken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sizlere aktarmak istiyoruz. Tabi burada paylaşmış olduğumuz bilgiler kişisel görüşlerimizden ibarettir ve hukuken hiçbir durumda delil olarak gösterilemez.

1.) İdari Yargılama Usulü Kanunu’na Uygun Olması Gerekmektedir: İYUK’ta belirtilen dava şartlarının tamamını taşıyacak şekilde açılmış olması gerekmektedir Örneğin dava dilekçesinde her şeyin açık bir şekilde belirtilmiş olması, davanın konusu, davacı ve davalı bilgileriyle beraber avukatın adı soyadı sicil numarası gibi birtakım önemli hususların belirtilmiş olması gerekmektedir. Aksi bir durumda dava dilekçeniz ön inceleme aşamasında reddedilecektir ve tarafınıza yargılama giderleri hükmedilecektir. 

2.) Zamanaşımı Sürelerini Kaçırmamanız Gerekmektedir: İdari davalarda belki de en çok davaların reddedilmesinin sebebi zamanaşımı sürelerinin dolmuş olmasıdır. Genel dava açma süresi olarak ilgili idari işlemin tebliğinden itibaren 6ü gün ve vergi mahkemelerinde ise bu süre 30 gün olarak İYUK m.7’de gösterilmiştir.

3.) Önce İdareye Başvuru Zorunluluğu: İdari dava açmadan önce idareye başvurmak zorunludur. İdarenin vereceği cevaba göre işlemlere devam olunmalıdır.

4.) Diğer Hususlar: Yukarıda ilk 3 madde idari davalarda en çok karşılaşılan davanın red sebepleriyle alakalıdır. İdari dava dilekçelerinin profosyonel bir şekilde hazırlanması ve mevzuatı bilen kişiler tarafından hazırlanması müvekkile hak ve yetki anlamında olumlu fayda sağlar. Bunların haricinde İYUK’tan kaynaklanan çeşitli red sebepleri de mevcuttur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp