+90 501 073 77 12

Çorum Trafik Kazası Avukatı

Çorum Trafik Kazası Avukatı

Çorum Trafik Kazası Avukatı Her yıl ülkemizde yüzbinlerce irili ufaklı trafik kazaları meydana gelmektedir. Genellikle bu trafik kazaları dikkatsizlik veya ihmal sonucunda yaşanmaktadır. Kimi kazalar ölümlü olurken, kimi kazalarda ise araçta maddi hasarlar meydana gelmektedir. Trafik kazası geçirmiş bir mağdurun elde edeceği tazminat miktarında karşı tarafın kusur oranı çok önemlidir. Genellikle trafik kazası sonucunda tazminat alabilmek için karşı tarafın en azından %50 veya tam kusurlu olması gerekmektedir. Trafik kazası sonucunda elde edilecek olan tazminatlar ve açılabilecek davalar kazanın türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ölümlü – Yaralanmalı Trafik Kazalarında Tazminat – Çorum

Ölümlü trafik kazalarında ölen mağdurun yasal mirasçıları tarafından karşı tarafın sigorta şirketine maddi tazminat, kusurlu araç sürücüsüne de manevi tazminat açılabilmesi mümkündür. Bu davaların mutlaka bir avukat desteğiyle açılması tavsiye edilmektedir. Bunun için Türkiye’de bulunan herhangi bir noterden yasal mirasçıların birlikte giderek avukata genel dava vekaletnamesi çıkartması gerekir. Avukatınız, gelen bu vekaletname ile dava sürecini başlatacaktır. Maddi tazminat açısından incelediğimizde, karşı tarafın sigorta şirketinden veya sigorta şirketi yok ise şartları oluşması durumunda güvence hesabından istenmelidir. Genellikle sigorta şirketleri ve güvence hesabı ödeme yapmaktan kaçınmaktadır. Bu tarz durumlarda dava aşamasına gidilmekte ve maddi tazminat davası açılmaktadır. Ayrıca manevi tazminat yani kaza nedeniyle kişinin yaşadığı ızdırap, elem, üzüntü gibi durumlar nedeniyle de manevi tazminat davası da açılabilmektedir. Fakat manevi tazminat davası sigorta şirketine karşı değil, şahsa karşı açılmaktadır.

Yaralanmalı trafik kazalarında da usul hemen hemen aynıdır. Bu durumda yine davanın avukat aracılığıyla açılması tavsiye edilmektedir. Çorum’da avukatlık hizmeti vermekte olan hukuk büromuz gerek ölümlü, gerekse yaralanmalı trafik kazalarında tazminat davalarıyla ilgilenmektedir. Bu durumda yapılması gereken şey kaza sonucunda vücudunda kalıcı hasar var ise bu durumda tarafımıza mağdurun vekaletname çıkartması durumunda süreç hemen tarafımızca başlatılacaktır. Tazminat miktarları kişinin sakatlık ve maluliyet oranına göre mahkemenin atayacağı bilirkişiler tarafından belirlenecektir. Mahkeme, gerekli görmesi durumunda hastahaneye sevk edecek ve tekrar rapor alınmasını isteyecektir. Tüm bu aşamalar sonucunda davanın kabul edilmesi halinde icra takibi başlatılarak alacağınız sigorta şirketinden veya duruma göre şahıstan tahsil edilecektir.

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Tazminat (Değer Kaybı)

Maddi hasarlı trafik kazalarında en çok gelen talepler arasında aracın değer kaybının karşı tarafın sigorta şirketinden tahsil edilmesi bulunmaktadır. Bilindiği üzere Trafik Sigortası yaptırmak yasal bir zorunluluktur. Trafik kazaları sonucunda karşı tarafın %50 veya daha fazla kusurlu olması durumunda karşı tarafın sigorta şirketine başvurularak süreç yönetilmekte, değer kaybı davası yoluna gidilmekte veya Sigorta Tahkim Komisyonu aracılığıyla başvuruda bulunulmaktadır. Aracınızda kaza sonrası maddi hasar meydana gelmişse ve bu kaza da son 2 yıl içerisinde gerçekleşmişse bu durumda araç değer kaybı başvurusunda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda aracınız hasar onarım işlemi sonucunda yedek parça kullanılarak tamir edilmişse yine hasar onarım bedelinin tazmini için de karşı tarafın sigorta şirketine bu yönde bir başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işlemlerin de yine bir avukat aracılığıyla takip edilmesi, işlemde hata yapılmaması, sürecin sorunsuz bir şekilde halledilebilmesi için oldukça önemlidir. Maddi hasarlı trafik kazası sonucunda aracınızda oluşan değer kaybını büromuz avukatlarına vereceğiniz vekaletname ile tazmin etmek istiyorsanız 0501 073 77 12 numaralı telefon hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM

 1. Selim ber dedi ki:

  Ölümlü – Yaralanmalı Trafik Kazalarında gerçekten çok iyisiniz tebrik ediyorum sizi herkese tavsiye ederim bana çok yardımcı oldunuz

 2. Hakan dedi ki:

  verdiğiniz bilgiler için tesekkur ederim bunları az cok biliyordum

 3. Ahmet6 dedi ki:

  Yaklaşık 7 yıl önce bir trafik kazasında yakınımı kaybetmiştim fakat bana zamanaşımına uğrayabileceğinden bahsettiler. Trafik kazalarında zamanaşımı kaç yıl bu konuda bilgi verebilir misiniz?

 4. Yasin Cebeci dedi ki:

  trafik kazası sonucunda dava açmak için sizin bilginiz dahilinde açtığım davada bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim

 5. Ebru dedi ki:

  Trafik kazası alanında öncelikle yaralanmalı trafik kazası sonucunda mağdurun haklarını da makalenize eklerseniz çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

 6. Filiz dedi ki:

  Bundan yaklaşık 3 yıl önce bir trafik kazası geçirdim, bu trafik kazası sonucunda sakatlık yaşadım. Bu durumda başvurmam gereken yollar neler? Bu konuda tarafıma bilgi vermeniz mümkün müdür?

 7. zehra dedi ki:

  bilgiler gayet kaliteli ve anlasılır trafik kazaları hakkında bilinmeyen cok sey vardı

 8. Mikail Kahraman dedi ki:

  Arkadaşımın yakalanmalı trafik kazasıyla ilgilendiniz ve haklılığını ortaya çıkardınız. Gerçekten buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

 9. Ayşe Yılmaz dedi ki:

  yaralanmalı trafik kazasında birçok sorun yaşadım siz bu konuda bana Çok yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ediyorum ve minnettarım size

 10. ismail dedi ki:

  gerçekten bilgilendirici bir çalışma insanları bilinçlendirir

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp