+90 501 073 77 12

Bilişim Hukukunun Önemi

Bilişim Hukukunun Önemi

Bilişim Hukuku, gün geçtikçe ilgi odağı haline gelen bir hukuk dalıdır. Çünkü günümüzde hemen hemen tüm işlemler bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir. Dolayısıyla bilgisayar kullanıcı sayısının bu denli artması bilişim hukuku alanında da çeşitli mevzuat ve yönetmeliklerin oluşmasında aktif rol almaktadır. Bu hususta bilişim hukuku, avukatların ilerleyen zamanlarda en çok uğraşacağı alanlardan birisi olacaktır. Bilişim Hukuku alanında çalışma yapabilmek için teknik kavramlara hakim olmanız gerekmektedir. Bilişim Hukukundan doğan davalar hukuk davaları olabileceği gibi ceza hukuku davalarına da söz konusu olabilmektedir. Örneğin bir markanın isim hakkını izin almadan kullanıldığı zaman o izinsiz kullanan kişiye karşı hukuki yaptırımlar ortaya çıkabilecektir. Bir başka örnek verecek olursak X kişisine hakaret edildiği zaman X kişisi bunun tazminatını isteyebilir. Bu da hukuk davasına konu olabilir.

Bilişim hukukundan doğan ceza davalarına bakacak olursak bunlar internet ortamında hakaret, taciz, şantaj, tehdit gibi genellikle mesajlaşma yoluyla ortaya çıkan davalardır. Örneğin birisi bir başkasının Facebook hesabına girerek ona hakaret ettiği zaman hukuki yönden iletişime geçilebilir. Tüm bunlar bizlere bilişim hukukunun oldukça geniş bir kavrama ve alana sahip olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bilişim hukukunda yaşanacak olan problemlerde hukuki mevzuatın bilinmesi ve davalara uygulanabilmesi son derece önemli olmaktadır.

Bilişim Hukukundan doğan uyuşmazlıklar mahkemede kolaylıkla çözülebilmektedir. Özellikle kanıtların ve delillerin eksiksiz olarak belirtilmesi durumunda genelde hızlı bir şekilde karar açıklanabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse bilişim hukuku sektörünün teknolojik alanlarda yapılan gelişmelerden nasibini alacağı ve ilerleyen zamanlarda bilişim hukuku bakımından ciddi konuların gündeme geleceğini düşünmekteyiz. Çünkü Bilişim Hukuku en etkili ve çağın modern hukuk anlayışına uygun bir hukuk dalıdır. Dolayısıyla Bilişim Hukuku alanında yaşanması muhtemel olan gelişmeler takip edilmelidir. Yönetmelikler iyice araştırmalıdır. Burada kanun koyuculara da büyük iş düşmektedir. Çünkü kanun koyucular Bilişim Hukuku konusunda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklara ilişkin herhangi bir boşluğa yer vermeyecek şekilde mevzuatı genişletmelidirler. Dolayısıyla Bilişim Hukukunun gelişmesi internet ortamında işlenecek olan suçları da azaltacaktır. İlerleyen yıllarda Bilişim Hukuku en önemli hukuk dalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp