+90 501 073 77 12
Çorum Avukat | Avukat Buğra YILDIZ | Yıldız Hukuk

Başkasının Aracıyla Trafik Kazası Yapmanın Hukuki Sonuçları

Başkasının Aracıyla Trafik Kazası Yapmanın Hukuki Sonuçları

Başkasının aracıyla trafik kazası yapılması konusunda bu yazımızda araç sahibi açısından ve kaza yapan kişi açısından ayrı ayrı değerlendirme yapılacaktır. Genellikle başkasının aracı kullanılarak yapılan kazalarda tazminat istemi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle açılacak olan davalar sigortacı ile zarar görenler arasında gerçekleşecektir ve bu açıdan davanın görüleceği mahkeme “Asliye Hukuk Mahkemesi” olarak bilinmektedir. Trafik kazalarında ölüm ya da çeşitli sakatlıklar ortaya çıkabilmektedir. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki trafik kazaları asla ticari olay kapsamında değerlendirilmemelidir. Borçlar Hukuku kapsamına girmektedir ve dolayısıyla trafik kazalarından doğan tüm alacak ve borç ilişkilerine “Asliye Hukuk Mahkemesi”nde bakılmaktadır.

Hukuken Sonuçları

Öncelikle burada vereceğimiz bilgilerin genel olduğu ve her hukuki dosya için ayrı ayrı değerlendirilme yapılması gerektiğini hatırlatarak bu yazımıza devam edelim. Kaza yapan kişinin de ehliyetli olup olmadığı hukuk açısından önem taşımaktadır. Zira eğer kaza yapan kişinin ehliyeti yoksa bu durumda kendisine “ehliyetsiz araç kullanma” cezası yazılacaktır. Fakat olayın tazminat bakımından boyutu oldukça farklıdır. Böyle bir durumda yine kazada ehliyetsiz araç kullanan kişinin ve karşı tarafın ne oranda suçlu olduğu belirlenecektir ve buna göre tazminat miktarı belirlenecektir. Yani “ehliyetsiz araç kullanan ister hatalı kendisi olsun ister olmasın tüm cezaları öder.” diye bir cümle kesinlikle söz konusu değildir. Burada kusur oranı tespit edilerek tazminat miktarı da buna göre hesaplanacaktır. “Ehliyetsiz araç kullanma” cezası da ayrıca uygulanacaktır. (Sürücü ehliyetsiz olsa bile sigorta firması ödeme yapmakla yükümlüdür. Aksine herhangi bir anlaşma hukuken geçersizdir.)

Olayımızı değiştirdiğimizde yani ehliyeti olan bir kişi başkasının aracıyla (emanet araçla) kaza yaptığı zaman ne olacağı, zararı kimin karşılayacağı, araç sahibinin başına herhangi bir hukuki sorumluluk gelip gelmeyeceği ile ilgili bir değerlendirme yapılmalıdır.  Karayolları Trafik Kanununun 85. maddesine göre araç sahibinin de aracın sürücüsünün verdiği zarardan sorumlu olacağı belirtilmiştir. Buradaki sorumluluk “kusursuz sorumluluk”tur. Yani burada dikkat edilmesi gereken husus araç sürücüsünün, bir başkasının aracıyla kaza yapması durumunda dahi ödenecek tazminattan sorumlu olacağıdır. TBK m.49’da da “haksız fiillerden doğan borç ilişkileri” başlıklı yazıda aracı kullanan kişinin kusur oranında ödenecek olan bu tazminattan sorumlu olacağı belirtilmiştir. Dolayısıyla bu durumda hem sigorta şirketi, hem araç sahibi hem de aracın kaza esnasındaki sürücüsü meydana gelecek olan zarardan müteselsilen sorumludur. Araç sürücüsü, aracın sigortasından yararlanma hakkına sahiptir, ayrıca kusurlu kişi kendisi değil de kaza yaptığı araç sahibiyse o durumda onun a sigortasından yararlanma imkanı doğmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. Serhat dedi ki:

  merhaba, Aracımızla bir başkası kaza yaptı. karşı tarafın sigortası sigortanın karşılamadığı tutarı bize rücu ermek istiyor. Bu konuda ne yapabiliriz

  1. admin dedi ki:

   Kusur oranı ağırlıklı olarak sizde ise sigortanın karşılamadığı kısım için dava açılması mümkündür. Bu durumda hem araç sahibi, hem de kazayı yapan kişi müteselsil sorumlu olurlar. Bilirkişi raporunu beklemeniz gerekecektir.

 2. hece dedi ki:

  arkadaşım arabayı emanet aldı alkollü bi şekilde kaza yaptı arabam pert oldu arabamın pert parası elimde sadece onlardan gelen bi para yok sigorta alkollü olduğu için karşılamıyo ayrı olarak devletin direklerine de vurduğu için yüklü bi para geliyo dava açsak nasıl ödenir elimizde olan sadece arabamızdı başka bişeyimiz yok

 3. Haci dedi ki:

  ehliyetli olduktan sonra bı başkasına verdiğimiz aracın kazasina mal sahibi neden ceza aliyo bu hiç adil deil..

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp