+90 534 441 10 10
Çorum Avukat | Avukat Buğra YILDIZ | Yıldız Hukuk

Başkasının Aracıyla Trafik Kazası Yapmanın Hukuki Sonuçları

Başkasının Aracıyla Trafik Kazası Yapmanın Hukuki Sonuçları

Başkasının aracıyla trafik kazası yapılması konusunda bu yazımızda araç sahibi açısından ve kaza yapan kişi açısından ayrı ayrı değerlendirme yapılacaktır. Genellikle başkasının aracı kullanılarak yapılan kazalarda tazminat istemi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle açılacak olan davalar sigortacı ile zarar görenler arasında gerçekleşecektir ve bu açıdan davanın görüleceği mahkeme “Asliye Hukuk Mahkemesi” olarak bilinmektedir. Trafik kazalarında ölüm ya da çeşitli sakatlıklar ortaya çıkabilmektedir. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki trafik kazaları asla ticari olay kapsamında değerlendirilmemelidir. Borçlar Hukuku kapsamına girmektedir ve dolayısıyla trafik kazalarından doğan tüm alacak ve borç ilişkilerine “Asliye Hukuk Mahkemesi”nde bakılmaktadır.

Hukuken Sonuçları

Öncelikle burada vereceğimiz bilgilerin genel olduğu ve her hukuki dosya için ayrı ayrı değerlendirilme yapılması gerektiğini hatırlatarak bu yazımıza devam edelim. Kaza yapan kişinin de ehliyetli olup olmadığı hukuk açısından önem taşımaktadır. Zira eğer kaza yapan kişinin ehliyeti yoksa bu durumda kendisine “ehliyetsiz araç kullanma” cezası yazılacaktır. Fakat olayın tazminat bakımından boyutu oldukça farklıdır. Böyle bir durumda yine kazada ehliyetsiz araç kullanan kişinin ve karşı tarafın ne oranda suçlu olduğu belirlenecektir ve buna göre tazminat miktarı belirlenecektir. Yani “ehliyetsiz araç kullanan ister hatalı kendisi olsun ister olmasın tüm cezaları öder.” diye bir cümle kesinlikle söz konusu değildir. Burada kusur oranı tespit edilerek tazminat miktarı da buna göre hesaplanacaktır. “Ehliyetsiz araç kullanma” cezası da ayrıca uygulanacaktır. (Sürücü ehliyetsiz olsa bile sigorta firması ödeme yapmakla yükümlüdür. Aksine herhangi bir anlaşma hukuken geçersizdir.)

Olayımızı değiştirdiğimizde yani ehliyeti olan bir kişi başkasının aracıyla (emanet araçla) kaza yaptığı zaman ne olacağı, zararı kimin karşılayacağı, araç sahibinin başına herhangi bir hukuki sorumluluk gelip gelmeyeceği ile ilgili bir değerlendirme yapılmalıdır.  Karayolları Trafik Kanununun 85. maddesine göre araç sahibinin de aracın sürücüsünün verdiği zarardan sorumlu olacağı belirtilmiştir. Buradaki sorumluluk “kusursuz sorumluluk”tur. Yani burada dikkat edilmesi gereken husus araç sürücüsünün, bir başkasının aracıyla kaza yapması durumunda dahi ödenecek tazminattan sorumlu olacağıdır. TBK m.49’da da “haksız fiillerden doğan borç ilişkileri” başlıklı yazıda aracı kullanan kişinin kusur oranında ödenecek olan bu tazminattan sorumlu olacağı belirtilmiştir. Dolayısıyla bu durumda hem sigorta şirketi, hem araç sahibi hem de aracın kaza esnasındaki sürücüsü meydana gelecek olan zarardan müteselsilen sorumludur. Araç sürücüsü, aracın sigortasından yararlanma hakkına sahiptir, ayrıca kusurlu kişi kendisi değil de kaza yaptığı araç sahibiyse o durumda onun a sigortasından yararlanma imkanı doğmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM

 1. Ekrem dedi ki:

  ARACI VERDIGIM ARKADAS EHLIYETSIZ YOLDAN CIKARSK KALDIRIMA UCMUS ARACIMI HURDAYA CEVIRMISTIR MAHKEMEDEN GELEN SONUC HERHANGI BI SUC VE SUC UNSURU YOKTUR

  1. admin dedi ki:

   Bu tarz davalarda mutlaka bir avukat desteğinden faydalanarak dava açmanızı önermekteyiz. Bireysel olarak açılan davalarda usul ve esas bakımından hatalı dilekçeler hazırlanabiliyor.

  2. Aslı dedi ki:

   Sonuç ne oldu? arkadaşın ödedi mi?

 2. Tako dedi ki:

  Bir baskasi aracim ile alkollü bir sekilde kaza yapti ve karsi tarafin arabasinin masrafini sigortam karsiladi ve bana ödetme cikardi . Ben bu ödemeyi araci kullanan arkadaşıma nasıl yansitabilirim bu ödetmeyi ödemeden

  1. admin dedi ki:

   Açılacak davalar noktasında elinizdeki belgeler ile avukata danışmanızda fayda var.

 3. Emre dedi ki:

  Merhaba, rent a car işi yapıyorum resmi şekilde. Çelişkili bilgiler aldım. Sözleşmeyle kiraladığım ve kabise bildirdiğim araç kiradayken, emniyete başka birinde olduğunu beyan etmişkenki; trafik cezaları ona gidiyor. Araç alkollü kaza yaptığında sigorta önce bana rucu ediyomuş. Yani adam 4 milyonluk bi aracı pert etse benim tüm birikimim gidecek. Sonra ben adamdan alacamda falan filan. Ama başka sigortacıda kabise bildirdiğin için o sorumlu direk falan diyor. Tabi bana inandırıcı gelmedii

  1. admin dedi ki:

   Çoğu durumda araç sahibi de “kusursuz sorumluluk” nedeniyle sorumlu tutulabiliyor.

 4. Osman dedi ki:

  Merhaba, aracım ile kendi öz babam kazaya karıştı, kazada babam %100 kusurlu bulundu, sigortam masrafları karşıladı fakat karşı taraf değer kaybı tazminatı açtı hem babam için hemde araç sahibi bana dava açıldı, tazminata itiraz ettim kazayı yapan babam parayı ödemeyi reddetiyor, karşı taraf bu tazminatı benden tahsil edebilir mi? Ben babamın ödemesi için ne yapabilirim

  1. admin dedi ki:

   Kusursuz sorumluluk ilkesini araştırmanızı veya alanında uzman bir avukattan danışmanlık hizmeti almanızı önermekteyim.

 5. mustafa dedi ki:

  merhaba, abimin aracıyla başka bir ehliyetsiz kişi trafik kazasına karıştı ve bir yolcunun ölümüyle sonuçlandı. sigorta şirketi yolcunun ölümünden dolayı ödediği tazminatı araç sahibine yani abime rucu ediyor. bu tazminatı abim mi ödemek zorunda?

  1. admin dedi ki:

   Her ne kadar aracı kaza esnasında süren kişi araç sürücüsü olmasa da TBK “kusursuz sorumluluk” ilkesi gereğince araç sahibi de sorumlu olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

Telefonla Randevu Alın