+90 501 073 77 12

Davalar Ne Kadar Sürede Sonuçlanır ?

Davalar Ne Kadar Sürede Sonuçlanır ?

Davalar Ne Kadar Sürede Sonuçlanır ?… Davaların sonuçlanma süresi mahkemenin yoğunluğuna göre değişmektedir. Net bir süre verilmemekle beraber açılan davanın konusu davanın süresinin belirlenmesinde en önemli etkendir. Örneğin çekişmeli boşanma davası ile anlaşmalı boşanma davası arasında elbette süre farkı olacaktır. Anlaşmalı boşanma davalarında ortalama 1 ay içerisinde sonuç alma ihtimali bulunuyorken çekişmeli boşanma davaları genel olarak 1.5 – 2 yıl kadar sürebilmektedir.

Mahkemelerin yoğunluğu ve duruşma günleri arasında verilen süreler dikkate alındığında bu durum gayet normaldir. Dilekçeler aşamasının tamamlanması, tahkikata geçilmesi ve tanıkların dinlenmesi gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda bu süreler her bir dava için farklılık arz etmektedir. Eğer bir dosyada ne kadar çok tanır varsa, ne kadar çok delil talebi mevcutsa ve farklı yerlerden delil toplanması istenmişse bu durum davanın uzunluğunu etkileyecektir.

Vatandaşların hak kaybına uğramaması için haksız fiil nedeniyle açılan bir tazminat davasında haksız fiilin meydana geldiği tarihten itibaren faiz istenebileceği gerçeği karşısında mahkeme aşamasında geçen sürelerde hak kaybına neden olmamak için faiz istenebilecektir. Bu nedenle her somut olay açısından faiz istenip istenmeyeceği değerlendirilmeli, parada değer azalması ve mahkeme sürecinin uzunluğu da göz önünde bulundurularak bu hususlar dava dilekçesinde tartışılmalıdır.

Elbette bir dava için avukat tutmanız şart değildir, ancak davanın hiçbir hak kaybına mahal vermeden takip edilebilmesi ve riskleri önceden saptayabilmeniz, nerede ne yapacağınızı bilmeniz için uzman bir avukatlık bürosuyla anlaşmanız doğru olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp