+90 501 073 77 12

WhatsApp Kayıtları Delil Sayılır Mı ?

WhatsApp Kayıtları Delil Sayılır Mı ?

WhatsApp Kayıtları Delil Sayılır Mı ?… Ceza muhakemesine egemen olan ilkeler gereği maddi gerçeğin açığa çıkartılması gereklidir. Dolayısıyla bir kimsenin işlediği suç %100 belliliğe ulaşmadan ona karşı ceza verilmemesi gerekir. İşte bu nedenlerden dolayı ceza muhakemesinde deliller önemli bir rol oynamaktadır. Bu yazımızda gerek Facebook, Twitter gibi sosyal platformların gerekse WhatsApp gibi mesajlaşma programlarının ekran görüntülerinin delil olarak sayılıp sayılamayacağı hususu üzerinde durmak istiyoruz.

Yaptığımız incelemeler neticesinde WhatsApp kayıtlarının delil olabileceğini söyleyebiliriz ancak burada önemli bir hususu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. WhatsApp kayıtlarının delil olarak değerlendirilebilmesi için bizzat mesajlaşmanın tarafınızca yapılmış olması gerekmektedir. Yani bir başkasının sizin hakkınızda bir başkasına gönderdiği mesajlaşmalar delil olarak değerlendirilemez. Çünkü bu noktada “Hukuka aykırı delil” ortaya çıkar. Mevcut durumda hukuka aykırı delil de delil olarak değerlendirilemeyeceğinden delil niteliği taşımayacaktır.

Ancak birisi doğrudan size hakaret ettiyse bu durumda ilgili yazışma delil niteliği taşıyacaktır. Ancak bu yazışmanın da birinci kişiyle birebir olarak yapılmış olması gerekmektedir. Yani size hakaret eden kişiyle yazışma yapılıyor olması gerekir. Bu durumda delil olarak değerlendirilebilecektir. Tabi bu yazışmaların delil olarak kanıtlanması da çok zordur. Çünkü fiziki ortamda yapılan bu tarz yazışmalarda teknolojik yöntemler kullanılarak çeşitli oynamalar yapılabilmektedir. Bu nedenle size hakaret edildiyse bu mesajlaşmaları kesinlikle dava süresince telefonunuzdan silmemeniz önem taşımaktadır. Telefondan silerseniz kanıtlamanız biraz daha zor olacaktır.

Bu nedenlerle WhatsApp üzerinden gönderilen mesajların tamamının değil de bir kısmının yani yukarıda anlattığımız kadarının delil olarak sayılabilmesi mümkündür.

Mahkemeden WhatsApp kayıtlarının çıkartılması istenebilir mi?

WhatsApp, yapılan mesajlaşmaların gizliliği açısından yazılan mesajları kendi sunucularına kaydetmemektedir. Dolayısıyla mahkeme talebi olsa bile WhatsApp kayıtlarının çıkartılabilmesi için doğrudan WhatsApp üzerinden iletişime geçilerek o kayıtların alınabilme ihtimali düşüktür. Peki nasıl bir inceleme yapılabilir? WhatsApp’taki mesajlaşmaların çıkartılabilmesi için “Siber Suçlarla Mücadele Birimi” tarafından ilgili telefon incelemeye alınır ve bu durumda bir ihtimal ilgili mesajlaşma içeriği tespit edilebilir.

Özetlemek gerekirse eğer size hakaret edildiyse, herhangi bir oynama yapılmaması açısından bu mesajların orijinalinin elinizde bulunması ve kanıt olarak mahkemeye sunulması gerekir.

(Not: Bu yazı sadece kişisel görüşlerimizden oluşan makale niteliğindedir ve hukuki danışmanlık amacı taşımamaktadır. Hiçbir yerde kullanılamaz ve kullanılması yasaktır.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp