+90 501 073 77 12

İnternetten Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İnternetten Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İnternetten Boşanma Davası Nasıl Açılır?… Teknolojinin gelişmesiyle beraber internet ortamından da artık davalar açılabilmektedir. Ancak internet ortamında dava açabilmenin birtakım riskleri mevcuttur. Kişi eğer avukatı olmadan dava açacak ise dilekçesini iyi bir şekilde hazırlamalı, dosyasını dikkatlice takip etmelidir. İnternet üzerinden boşanma davası açmak isteyen kişilere tavsiyemiz eğer avukat tutma imkanınız var ise avukat tutmanız olacaktır. Eğer avukat tutma imkanınız yok ise bu durumda online olarak internet üzerinden dava açabilmeniz mümkündür. Dilekçeyi dikkatli bir şekilde yazmanız ve HMK’da sayılan dilekçede bulunması gereken zorunlu unsurları da eklemeniz gerekmektedir. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki internetten dava açmadan önce iki kere düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü, dava açılırken harç ücreti ödenebilmektedir. Ayrıca internet üzerinde deneme yanılma yoluyla dava açılmaz. Eğer internet ortamında sırf deneme amaçlı dava açtıysanız bu davanın iptal edilmesi süreçleri de bir hayli karışık hale gelecektir. Bu nedenle mutlaka davalarınızı bir avukat aracılığıyla açtırmanızı tavsiye etmekteyiz.

İnternetten Dava Açabilir Miyim ?

İnternet üzerinden dava açılmasında herhangi bir engel mevcut değildir. Ancak bunun için elektronik imza sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer elektronik imza sahibi değilseniz bu durumda internetten dava açmanız mümkün olmayacaktır. Elektronik imza sağlayıcıları aracılığıyla bir tane elektronik imza edinmeniz gerekmektedir. Eğer elektronik imzanız mevcut ise davaları açabilirsiniz.

İnternetten Dava Açarken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

İnternetten dava açarken özellikle hazırlayacağınız dilekçenin zorunlu unsurlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Dilekçenin zorunlu unsurları Hukuk Muhakemeleri Kanununda sayılmıştır. HMK madde 179’a göre bir dilekçenin zorunlu unsurları şu şekildedir;

Dava dilekçesinin içeriği
MADDE 119- (1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:
a) Mahkemenin adı.
b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.
c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.
ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.
d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.
e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık
özetleri.
f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.
g) Dayanılan hukuki sebepler.
ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.
h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.
(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması
hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde
eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır.

İnternetten Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

ADIM- 1 : İnternet üzerinden boşanma davası açmak istiyorsanız öncelikle “UYAP Döküman Editörü” isimli programı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. “UYAP Döküman Editörü” isimli program kısaca Word gibi bir programdır. Bu programın temel amacı elektronik imzalı dökümanları UYAP sistemine aktarmanızı ve dilekçe hazırlamanızı sağlar. HMK m. 119’da belirtilen zorunlu şartlar bulunması kaydıyla dava dilekçenizi UYAP Döküman Editörü isimli programda hazırladıktan sonra elektronik imzanızı bilgisayarınıza dilekçeyi imzalamanız gerekecektir.

Dilekçeyi imzaladıktan sonra otomatik olarak belirlediğiniz klasöre dilekçe kayıt edilecektir. Dilekçeniz bilgisayarınızda .UDF formatında gözükecektir.

ADIM-2: Adım-1’de hazırlamış olduğunuz dilekçeyi “UYAP Vatandaş Portalı” aracılığıyla sisteme yüklemeniz gerekecektir. Bunun için “UYAP Vatandaş Portalı”na giriş yapmanız gerekecektir.

UYAP Vatandaş Portalı Giriş Linki: https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/giris.jsp

Menüden “E-imza Girişleri” kısmına tıklayınız ve “E-Devlet Aracılığıyla Giriş” butonuna basınız. Giriş yaparken elektronik imzanız takılı olmak zorundadır. Burada sayfa sizi nasıl giriş yapacağınız konusunda yönlendirecektir. Bu şekilde UYAP Vatandaş Portalına giriş yapabilirsiniz.

ADIM-3: UYAP Vatandaş Portalına giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüde “Hukuk Dava Açılış” butonuna tıklamanız gerekecektir. Ardından ekranınıza gelecek olan alt sekmeden “Dava Aç” butonuna tıklamanız gerekecektir. Sayfanın sizi yönlendireceği şekilde dava bilgileri ekranını doldurmalısınız. Boşanma davası açmak istiyorsanız “Aile Mahkemesi” alanını seçmelisiniz. Buradan dava konusunu seçip harcını ödemelisiniz. “Evrak Gönder” aşamasına gelince buradan bilgisayarınızda daha önce hazırlamış olduğunuz dava dilekçesini sisteme yüklemeniz gerekecektir. Hazırlamış olduğunuz dava dilekçesini ve eklerini yükledikten sonra “Harç Bilgileri” ekranından dava için ödenmesi gereken harç miktarı karşınıza çıkacaktır. Bu kısımdan da gerekli olan ödemeyi yaparak davanızı açmış olacaksınız.

İnternet Üzerinden Avukatsız Dava Açmak Mantıklı Mı ?

İnternet üzerinden açılan davalarda taraflar genellikle usul ve esas bakımından pek çok hatayla karşılaşabilmekte, bu durum can sıkıcı boyutlara neden olabilmektedir. Elbette e-devlet üzerinden elektronik imza ile dava açabilmeniz mümkündür. Ancak usul ve esas bakımından hata yapmamak, davanızı kaybetme riskini en aza indirmek için hukuk eğitimi almış olan avukatlar aracılığıyla davaları açmanızda büyük fayda olacaktır. Nitekim, davalar internetten bulunan kopyala yapıştır dilekçelerle açılması durumunda pek çok yanlışa sebep olmaktadır. Bu nedenle alanında uzman avukatlar aracılığıyla bu işlemlerin yapılması taraflar için daha sağlıklı olacaktır. Boşanma davalarında avukat desteği çok önemlidir. Avukatlar nerede neyi talep edeceğini çok iyi bilmektedirler. Bu nedenle şayet boşanma davası açılacak ise tavsiyemiz mutlaka bir avukat aracılığıyla bu davaların açılması olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM

 1. Ebru dedi ki:

  çok aydınlatıcı bir yazı olmuş teşekkür ederim

 2. Yasin Cebeci dedi ki:

  hukuk davam vardı sayenizde biraz da olsa bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim

 3. Ahmet6 dedi ki:

  Bu değerli bilgiler için sağolun

 4. Ahmet yeşil dedi ki:

  İnternetten Dava Açmama yardımcı olduğunuz için teşekkürler iyi ki varsınız herkese tavsiye ederim

 5. Ali hakan dedi ki:

  verdiğiniz bilgiler için tesekkur ederim bir gün lazım olur

 6. Derya dedi ki:

  internetten dava açmak çok güzel olmuş kolaylık olmuş tebrikler başarılarınızın devamını dilerim

 7. Ayşe Yılmaz dedi ki:

  Yazılarınız bana ışık oldu bu bilgiler ışığında Ben de bir dava açma hazırlığındayım ayriyeten de bana yardımcı olur musunuz

 8. İbrahim dedi ki:

  Kaliteli ve sağlam bilgilerin bol olduğu çok güzel bir makale olmuş emeğinize sağlık tebrikler

 9. zehra dedi ki:

  İnternetten boşanma davası açmak suanda cogu kisinin sorunu olabilir gayet iyi makalede acıklamıssınız

 10. Tayfun dedi ki:

  yazdıklarınız beni aydınlattı gerçekten artık yorulmadan halledebilmemiz güzel olmuş

 11. Yusuf dedi ki:

  İnternette boşanma davası açma konusunda paylaştığınız makaleyi okudum ancak benim e-imzam yok. Bu durumda mobil imza için başvuru yapacağım fakat hat sahibinin mobil imza sahibi mi olması gerekiyor? Örneğin hat başkası adına kayıtlıysa mobil imza açamaz mıyım ?

 12. Eda Ata dedi ki:

  Boşanma davalarının internetten de açılabileceğini öğrendim sizden, nafaka artırımı da internetten başvurulabilir mi hocam?

 13. Gamze dedi ki:

  Uyap e devlet üzerinden açılan boşanma davalarında duruşma e devlet üzerinden mi oluyor yoksa boşanmak için yin edavaya adliyeye gitmemk mi gerekiyor yoksa sadece int üzerinden dilekçe yazılıp boşanma da mahkemeye gitmeden mi sonuçlanıyor acil cevap

  1. Avukat dedi ki:

   UYAP üzerinden açılan boşanma davaları diye ayrı bir kategori yoktur. UYAP üzerinden açın veya fiziken açın hiç fark etmez duruşmalar mahkemede görülür.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp