+90 501 073 77 12

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir?

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir?

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir?… Komşunuzun size rahatsızlık vermesi veya herhangi bir eğlence mekanının, sürekli olarak gürültü yapması ve buna benzer durumlarda komşularınıza karşı alabileceğiniz birtakım yöntemler bulunmaktadır. Gürültü yapan komşunuzla ilgili olarak öncelikle yapılması gereken şey komşunuzla iletişime geçmek olmalıdır. Eğer komşunuz anlamıyorsa ve yine aynı rahatsızlıkları yapmaya devam ediyorsa bu durumda hukuki haklarınızı kullanmak bir başka seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Gürültü yapan bir komşuyu şikayet etmek için başvurabileceğiniz 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri detaylı olarak inceleyeceğiz. Gürültü yapan eğlence mekanlarını polis merkezine şikayet edebileceğiniz gibi bireysel şikayetleriniz için ise polisi arayıp TCK 183’e göre işlem yapmasını talep edebilirsiniz veya sulh hukuk mahkemesine dava açarak gürültünün önlenmesini de talep edebilirsiniz. Şayet dava aşamasına gidilecekse bir avukatın bilgi ve tecrübelerinden faydalanmanız doğru olabilir.

1- Alo Gürültü Şikayetleriniz için 155 Polis Merkezi

Çevrenizde herhangi bir şekilde gürültüye maruz kaldığınızı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey polis merkezini aramak olmalıdır. Bu nedenle gürültü şikayetine maruz kalan şahısların doğrudan polis merkezini arayarak şikayetlerini bildirmeleri mümkündür. Çevrenizde oluşan her türlü gürültü, eğlence mekanlarından çıkan seslerin fazlalığı gibi durumlarda polis merkezi aranılmalıdır. İlgili polis merkezini aradığınızda, en kısa sürede polis ekipleri olayın gerçekleştiği bölgeye intikal edecek ve ilgili kişiler hakkında işlem başlatabilecektir. Yapılan uyarılara rağmen halen gürültü yapan komşu hakkında Türk Ceza Kanunu 183. maddeye göre “Gürültüye Neden Olma Suçu” kapsamında işlem tesis edilebilecektir. Ayrıca Kabahatler Kanunu kapsamında da gürültü yapan kişilere idari para cezaları hükmedilebilecektir.

2- Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunma – (T.C.K 183 kapsamında)

Türk Ceza Kanunun 183. maddesine göre;

(1) İlgili kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak, başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, iki aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Gürültü şikayetinden yakınan ve rahatsız olanlar için T.C.K 183. maddesinde açıkça belirtildiği üzere bir kimsenin “Sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde” gürültüye neden olması hapis veya adli para cezasını gerektiren bir suç tipi olarak sayılmıştır. Burada şikayet edeceğiniz şahsın yaptığı gürültünün mutlaka sağlığınıza zarar vermesi gerekmez, sağlığınıza zarar vermeye elverişli olması yeterlidir. Ancak bu durumda savcılığa suç duyurusunda bulunurken delillerinizi ve kanıtlarınızı sunmalı, varsa şahitleriniz ve delilleriniz bunlarla birlikte açmalısınız. Aksi halde delil yetersizliği nedeniyle başvuruda bulunduğunuz savcılık takipsizlik kararı verebilecektir. Bu nedenle başvuru dilekçenizin ve delillerinizin dikkatlice saptanması gerekmektedir.

3- Hukuk Mevzuatında Gürültü Yapan Komşuya Karşı Kullanılabilecek Seçenekler Nelerdir ?

Öncelikle bu konuyu araştırmak için Kat Mülkiyeti Kanununa bakmamız gerekecektir. Kat Mülkiyeti Kanununun 18. maddesinde komşuların birbirlerine karşı saygılı davranması gerektiği ve birbirlerine rahatsızlık vermemeleri gerektiği açık bir şekilde belirtilmiştir.

Madde 18 – Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri
kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler

Yukarıdaki maddede açık bir şekilde özetlendiği gibi kat maliklerinin birbirlerine karşı olan yükümlülükleri ve sorumlulukları açık bir şekilde belirtilmiştir. Yapılması gereken en doğru işlem apartman yönetimince uyarı mahiyetinde bir yazı hazırlanarak gürültü yapan komşuya uyarı vermek olacaktır. Daha sonra halen gürültü yapmaya devam ederse bu durumda yapılması gereken şey Kabahatler Kanununun 36. maddesinde de belirtildiği üzere bir başkasının huzurunu bozan komşuya karşı uygulanacak olan idari para cezasıdır. Bu durumda savcılığa verilecek bir dilekçe ile ya da karakola yapılacak başvuru ile şahsa karşı şikayetçi olma yoluna gidilmelidir.

Tüm bunlardan da herhangi bir olumlu sonuç alınamadığı takdirde rahatsız olan komşular bireysel olarak “Sulh Hukuk Mahkemesi”ne başvurarak gürültünün engellenmesi yönünde karar alınması için dava yoluna gidebilirler. Bu durumda “Sulh Hukuk Mahkemesi”nin vereceği kararla birlikte gürültü yapan komşu hakkında gürültünün önlenmesi kararı verilebilmektedir.

Gürültünün Önlenmesi Davasını Bireysel Olarak Da Açabilirsiniz

Bu davalar Kat Maliklerinin yetki vereceği yönetici vasıtasıyla açılabileceği gibi gürültüden rahatsız olan komşular tarafından da açılabilmektedir. “Sulh Hukuk Mahkemesi” açılan bu davayı incelerken gerekli görmesi halinde keşif heyeti oluşturacak, apartmandaki tüm komşuların beyanlarını alacak ve ona göre karar verecektir. Mahkeme kararına rağmen bu kişi belirtilen şartları yerine getirmemeye devam ederse bu durumda o kişiye karşı para cezası verilecektir.

Gürültünün Önlenmesi Davası Avukatlık Ücretleri

Gürültünün önlenmesi davasını avukat aracılığıyla açmanız size pek çok açıdan avantaj sağlayabilir. Nitekim bir dava sürecinde yapılması gerekenleri en iyi bilen kişiler avukatlardır. Bu nedenle “Gürültünün Önlenmesi” davasını açmak istiyorsanız herhangi bir avukattan destek alabilirsiniz. Bu nokta avukatlık ücretleri belirlenirken Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi göz önünde bulundurulmaktadır. Avukatınız ile anlaştıktan sonra Türkiye’de herhangi bir ilden, herhangi bir noter aracılığıyla avukata vekaletname vermelisiniz ve o vekaletnamenin aslını avukatınıza teslim etmelisiniz. Farklı ilde ikamet eden kişiler kargo aracılığıyla vekaletnamenin aslını gönderebilirler. Gürültünün önlenmesi davası için 2023 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre belirlenmiş olan tutar 5500,00 TL’dir. Ancak bu ücret durumun şartlarına göre artabilir. Detaylı bilgi için telefon numaramızı arayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM

 1. admin dedi ki:

  Merhabalar; konumuzda gerekli düzeltmeler yapılmıştır.

  Öte yandan şahsi gürültü şikayetleriniz için TCK m.183 kapsamında “gürültüye neden olma suçu” olarak değerlendirilebileceği için 155’i arayabilir veya savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

  Eğer eğlence mekanlarının gürültü yaptığından şikayetçi iseniz bu durumda ALO 181 gürültü hattını arayabilirsiniz.

 2. Gizli dedi ki:

  Üst komşu 19 numaralı daire sürekli gece gündüz kapıları tepiyor ve yere her dakika demirle vuruyor

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar; Şikayetlerinizi 155 polis merkezine ulaştırabilirsiniz.

   1. Ümit dedi ki:

    Bizim komşuda her gün oğluyla kavga ediyor.Felaket gürültü çıkarıyorlar artı geceleri müzik açıyorlar son ses.155’i aradığımda hiç yardımcı olmadılar ne yazıkki.Polis merkezine gidip şikayetçi olmam gerekiyormuş.Halbuki ben sadece uyarılmalarını istiyorum ben zaten polis merkezine gidene kadar kavgalarını bitirirler Malesef gürültü konusunda yanlızız.

   2. Ayşe dedi ki:

    merhaba allalık bi komşu var binada herkeze illallah deditti alt komşular kendi evinden kiraya gitti sonrada evi sattı bunun yüzünden diyet bi komşuda satmayı düşünüyor o kadar arsız biriki baş etmek mümkün deyil yan komşuları bile bıktırdı kavgacı üste çıkmak yapma etme diyen oldumu polis çağırıyor birde ne olur bu yol gösterin başımıza bela olucak ne yapsak bundan kurtuluruz

 3. Atakan dedi ki:

  Merhaba, ben tam olarak nereden geldiği bir yürüme sesinden şikayetçiyim. Sürekli güm güm duvara vururmuşçasına yürüyor birisi üst ve alt komşumu defalarca uyardık ve apartmana yazı astık. Polis tarafındanda uyarılmalarına rağmen hala gürültü geliyor. En büyük sorun gürültü kaynağı konusunda emin olamamam. Gürültü kaynağı tespiti konusunda ne yapabilirim. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yönlendirebilirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar; size hukuk davası açmanızı önerebilirim ancak davalı tarafı iyi bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Eğer davayı kaybederseniz yapılan masrafları ve karşı vekalet ücretini de ödemek durumunda kalabilirsiniz. Gürültü kaynağını tespit etmek için komşularınıza veya çevrenizdeki diğer insanlara gürültünün nereden geldiğini sormanızı öneririm. Şahitleriniz ile birlikte hukuk davası açmanızı önermekteyim.

 4. Rabia dedi ki:

  Alt kattaki komşum sürekli ses yapıyor 2 kız yaşıyorlar ve eve sürekli erkek olsun başkaları olsun gelenleri var içiyorlar fazlasıyla sesli konuşup gülüyorlar ne yapmam gerekiyor bu durumda ? Ben annem ile birlikte yaşıyorum çoğu gece uykumuzdan uyanıyoruz bu sesler yüzünden ses kaydı vs alıp polise mi şikayette bulunayım lakin ses kaydı vs almakta suçmuş sanırım doğru mudur bunlar? Şimdiden teşekkür ederim ☺️

  1. admin dedi ki:

   Ses kaydı almak yerine, diğer komşularınızı şahit olarak belirtmeniz ve savcılığa suç duyurusunda bulunmanız daha iyi ve yasal olacaktır.

 5. Pınar Alcı dedi ki:

  Merhaba,üst komşumun bile isteye çıkardığı gürültüden çok rahatsızım.Yaklasık 6 ay önce taşındılar.Mutfak tadilatlarindan sonra boru zarar görüp bizim tavana su dolmaya başladı.Oturma odası ve mutfak tavanı su lekesinden sapsarı oldu. Çıkıp bilgilendirdim. Sonrasında balkondan aşağı sofra bezi silkelemeye başladı. Balkonumda ekmek kırıntıları oluyordu hep, ayrıca çamaşırlarımın üstüne bile geliyordu. Yine yukarı çıkıp ekmek geliyor balkonuma diyince ben yapmıyorum dedi. Rüzgardan uçuyordur dedi. İyi tamam dedim evime geldim. Aradan 10 dk sonra kendisi geldi ve sürekli bize gelmenden rahatsız oluyorum dedi. Hayret içerisinde bir sebebi olmasa gelmezdim, iki kez geldim kapınıza. Biri su akıtıyor gelin bakın tavana dedim, ikincisi ekmek parçaları var siz üstte olduğunuzdan size soruyorum dedim. Binanın son katında oturuyorlar bu arada. Sonra ağır konuşmaya başladı, benim evim seninkinden temizdir, sen hiç apartmanda oturdun mu diye konuşmaya başladı. Sesler yükseldi biraz kavga ortamı oldu. Gittikten yine 15 dk sonra kocası geldi bu kez kapıya. Ne var diye. Durumu ve eşinin söylediklerini birebir anlattım. Kusura bakmayın eşim hatalı dedi gitti. Fakat bayan olaylar üstüne daha terbiyesiz olmaya başladı. Halı kullanmıyor tüm adım ve terlik seslerini duyuyorum. Sürekli mobilyaları ve sehpaları sürüyor. Benim 12 aylık ikizlerim var. Aylardır çekiyorum sesleri ama artık dayanamıyorum. Bebekler uyurken yukarıdan öyle sesler çıkarıyor ki sıçrayarak uyanıyorlar. Bebeklerin uyuduğu oda küçücük bir oda hergun saat 1 ve 4 arası o odada ses yapıyor. Yere biseyler atıyor sürüyor, yüksek ses konuşup kahkaha atıyor.Tekrar konuşup kavga gerilim olsun istemiyorum sabrediyorum ama bebeklerin uyku saatlerinde hergun aynısını yapıyor olması beni çok sinirlendiriyor. Konu ile ilgili ne yapabilirim nasıl bir yol izleyebilirim. Polisi arasam bisey yapmaz sanıyorum. Dönüş sağlarsınız sevinirim iyi çalışmalar dilerim.

  1. Poyraz dedi ki:

   benimde üst komşum okul müdürü bir müdür bile ve ailesi komşusunu gece gündüz rahatsız ediyor. kaç kez uyardık şimdi düşman olduk. karakola gittim kaç kez polis çağırdım. maalesef en son savcılıktan yazı geldi takipsizlik kararı delil yokmuş. ne yapalım çıkayım ağzını burnunu kırayımmı?? bu konuda eksik uygulama var ve adalet yetersiz

 6. berrin baykurt dedi ki:

  üst kattaki komşum 12 yıldır sistematik olarak ve bilerek bunu yapıyor. 45 yıllık sitede ilk andan beri oturduğu için apartmanın sahibi gibi davranıyor. geçen hafta dayanamayıp polisi aradım geldiler uyarı için polisler gittikten sonra balkondan inanılmaz küfürler ve hakaretler ettiler. kokar kelimeinin or..u demek olduğunu internetten öğrendim. ayrıca içki içtiğim için aşağıya benim alkol kokuma katlandığını söyleyerek bağırdı. oğullarının da içtiğini ve daha evvelinde üstümüze, camlarımıza ve balkonumuza defalarca kustuğunu söylediğimde olabilir sende içiyorsun o da diyerek akla ziyan bir açıklama yaptı. akabinde içeri girip bilinçli bir şekilde koşmaya ve zıplamaya başladılar. (ve bunu yapan insanlar 60 yaşına yakın torun torba sahibi insanlar) hepsini kayda aldım. fakat diğer komşular etliye sütlüye karışmak istemedikleri için birşey yapamıyoruz. örneğin ortak alan sayılan çatıya bildiğiniz 3 tarafı kapalı oda yapıp gönüllerince kullanmaya başladılar. hatta ileri gidip tuvalet yaptıklarını da duydum ama malum çıkıp bakamıyoruz. yukarıya çıkma örneğin salça fln kurutma gibi şanslarınız yok maalesef. geçen yılarda kaç kere antenim koptu yukarı çıktığımda kablonun anten kutusundan ayrıldığına sahit oldum. onlar diyemem ama aslında onlar olduğuna emin gibiyim. artık 44 yaşındayım annemse 70e merdiven dayadı. muhasebecilik yapıyorum ve eve yorgun argın geliyorum. akşamları sakince oturup bir sohbet etme kahve içme şansımız hemen hemen yok gibi. konuşmaya çalıştığımda ise kapıdan kovuldum. son kavgada onca hakaretten sonra bak ben sana neler edicem sen dur diyerek içeri girdi.

 7. Burutay Bozyel dedi ki:

  Merhaba,ben çok farklı bir konumdayim çünkü gürültü yapan taraf benim.
  Şöyle izah edeyim…8 yıldır diyaliz hastasıyım ve doktorlarimin tavsiyesiyle homediyaliz adı verilen evde diyalize başladım.Bu sağlık bakanlığı onaylı ve Türkiye de yüzlerce kişinin evinde aldığı ve devletin karşıladığı bir hizmet.Normal diyaliz süremiz merkezde 4 saatken evde bu süre 8 saate çıkıyor ve sağlık açısından çok olumlu olduğu için devlet destekli.Aytica 8 saat olduğu için de gece giriliyor ve gün içerisinde normal hayata dönmek amaçlanıyor.
  Sonuç itibariyle benim de cihazlarim kuruldu ve kurulduğu gece üst kat komşum yukardan vurmaya başladı.Su sisteminin sesinden dolayı,ben zaten sesin farkına varmıştım o ana kadar bilmiyordum gerçekten ve hemen izolasyon malzemeleri sipariş verdim.Sesi olabildiğince yok etmeye çalıştık.Gorustugum doktor ve diyaliz hemşireleri bu konuda şimdiye kadar hiç şikayet olmadığını söylediler bize,biz yine de olabildiğince izolasyonumuzu yaptık.Ertesi gün yukarıdaki komdukar gelip gündüz girin baskısı yaptılar bana…sonra teknik servisi çağırdık desibel aletleriyle bakıldı ve hiçbir sorun olmadığına sesin yukarıya rahatsızlık verecek düzeyde olmadığına kanaat getirdiler.Ben hala akşam üzeri girip gece olmadan çıkmaya çalışıyordum bu arada ,gece ben cikmadqn önce yine telefon açıp rahatsız ettiler bizi,ben de sinirlerime hâkim olamayıp bağırıp çağırdım biraz.Sonucta gürültü tarafı benim belki ama mağdur olan da benim.Ne yapmamı önerirsiniz,tavsiyeye ihtiyacım var gerçekten.Tesekkur ederim

 8. Şahika Kaya dedi ki:

  Merhabalar efendim benim merak ettiğim şey şu. Ben İzmirin Menderes ilçesine bağlı bir semtte yaşıyorum belli aralıklarla yan komşum gece gürültü yapıyor. Uyarmama rağmen gürültüyü kesmedikleri gibi jandarmaya başvurduğumda da sanki akşam 9da uyarıyormuşum gibi beni suçluyorlar(size yapılsa ne hissedersiniz dedi bana jandarma). Benim şikayet edebileceğim başka bir merci var mı ya da jandarmanın yapması gereken neydi? Lütfen beni aydınlatın.

  1. admin dedi ki:

   Sulh Hukuk Mahkemesinde “Gürültünün Önlenmesi” konulu dava açabilirsiniz.

   1. Mustafa dedi ki:

    5 yıldır oturduğum bina o kadar sessizdi ki yani en fazla gürültüyü ben yapiyorumdur diye düşünüyordum en alt daire bana ait yaz tatiline gittiğimde komşumun evini birine sattığını duydum satın alan şahıs da Suriyelilere kiraya vermiş Allah’ım yok böyle bir gürültü sabah ayrı ses etmiyorum akşam 10 da bir başlıyorlar sürekli yürüyorlar ama insan gibi yürümek değil ve eşyaları sürekli cekistiriyolar sağa sola ilk önce hani dedim ki çocuklar yapıyordur neyse boşver ama saatler iyice geç olmaya başlayınca mesela en son bu sabah yine uyardım akşam 22 de başladılar sabah 8.30 a kadar sürekli aynı yürüme ayakları pat pat vurarak sürekli eşyalarla uğraşıp sürekli yere birşeyler atarak eşim hamile 3 yaşında da kızım var kızım bile seslerinden uyuyamiyor gece kalkıp yatağı da oturuyor korkuyorm diyor eve bir iki kişi geldiler şuan tahminime bı sürü halinde yaşıyorlar ki bu kadar ses cikartabiliyorlar, neyse bir kaç kez aşağıdan yukarı vurdum sussunlar diye yok evlerine gittim uyardım özür af af diyip durdular masum rolü oynuyorlar neyse dedim bugün ikinci kez çıktım ama yeminle yani olsa ki gece çıksam o cinnetle kan çıkacak o derece ofkelendim her gittiğimde evi başka bı adam açıyor uyardım güzelce bak kardeşim muslumansin herhalde ayrımcılık yapmiyirum kesinlikle ama 5 yıldır duymadığım sesler yüzünden evde kimse uyuyamiyor sabahın 5.5 unda kalkıp işe gidiyorum normal saatlerde istersen inşaat gibi çalıştır ama gece ses yapma vs vs tmm dedi özür dedi ama şuan gelen sesler halaaa durmaksızın devam ediyor gece de böyle olursa polise haber veririm diye düşünüyorum ama buda bir çare olmayacak eminim kavga etsen yine çözüm olmayacak olan bizim akıl ruh psikolojimize oldu bana biri yol göstersin lütfen hayır eşim hamile olmasa dogumuda yakın ve 3 yaşında ki bebem korkmasa gece binanın altını üstüne getireceğim de işte ya sabır ya sabır

    1. admin dedi ki:

     Merhabalar, gürültünün önlenmesi davasının açılmasını öneririm. Yine aynı şeyleri yaparsalar apartmandan çıkartılmaya kadar gider bu durum. Bu nedenle gürültünün önlenmesi davası açılması ve apartmandaki komşuların da bu duruma şahit olarak gösterilmesi durumunda davayı kazanma ihtimaliniz çıkacaktır. Daha detaylı bilgi için arayabilirsiniz.

     1. Arzu olcay dedi ki:

      Mesela 8 dairelik bi apartmanda kac kişinin şahit olması yeterlidir acaba,,

 9. Mehmet Şeneloğlu dedi ki:

  merhabalar benim oturduğum dairenin altınada Bim market açıldı ürün taşırken dairenin ićinde aşırı derecede gürültü oluşuyor zabıta cimer 3 seneden beri şikayet ediyorum bugün polisede şikayet ci olmam için gittim kaymakamlığa yönlendirdi anlaşılan hala çözüm bulamadım en son mahkemeye vermek istiyorum

 10. Serpil dedi ki:

  merhaba ben 9 yıl önce aldığım dairede 1 gün bile huzurla yasayamfim üst kat komşum çok fazla gürültü yapıyor iki çocuğu var ve durmadan koşuyorlar buda yetmezmiş gibi her akşam birsuru çocuklu misafiri geliyor en başından buyana defalarca uyardım ama fayda etmedi kapıma gelme dedi duvara vurduğun zaman oda daha fazla sini yapıyor ve duvara yere vuruyor binim kapıma dayanıyor beğenmiyorsan satgit diyor asla ama asla laftan anlamıyor ne yapmam gerekiyor polisi çağırıyorum gelmiyor kendi aranizda çözün diyor eve gürültüyü ispatlamak için kamera koysam ve dava yoluna gitsem olurmu

 11. Hakan kılıç dedi ki:

  merhaba üst komsumdan bende rahatsızım sürekli biseyler tamir ediyor çakıyor düzeltiyor bitmedi 2 sene oldu taşınali uyardık olmadı site yonetimine şikayet ettik olmadı site yönetimine yazılı dilekçe verdik olmadı nasıl bir delil toplamaliyim yasal olan nasil bir delil var

 12. Mehtap dedi ki:

  ciddi anlamda psikolojim bozuldu sırf bu yüzden ev değiştim şansıma yine üst kattaki lerle papazim uyardık diye ciddi anlamda bir yasa çıkması lazım evde dinlenemiyorsun uyardiginda sahada fazla üstüne geliyorlar bıktım

 13. Tuğba dedi ki:

  Merhabalar üst komşum Afganlılar kafamızın üstünde odun kırıyorlar uyardım bu seferde bilinçli olarak ayaklarıyla vuruyorlar tavan üstüme çökecek gıbı hıssedıyoruz saten deprem felaketinden sonra tedırgın hassas davranmaya çalışıyoruz 2 tane çocuğu var Nacar halt etmiş yanlarında uyarıyla olmuyor ev sahıbıne soyledık olmuyor dovsen sen suçlusun ne yapmalıyız artık sabrımızın sınırlarındayız

  1. Ali dedi ki:

   aynı sıkıntı bende de var benim usttekiler Afgan değil 2 tane çocukları var sabah akşam küt küt çocuk koşuyor tepemde konuşmaya çalışıyorsun sen suçlu oluyorsun müzigi dibine kadar veriyorum susun diye o ses neydi öyle diyor hem suçlu hem güçlü ve gerizekalı onu neden actigimi dusunemeyecek kadar anlamazlar cidden inadına yaparlar bende aynı sikintidayim psikolojimi bozarlar sürekli masa sandalye tikirtisi sürekli çocuk ağlama sesi sürekli koşturma sesi bildiğin savaş var yukarda

  2. Halil dedi ki:

   Ayni dert bizde de var. Alt katta Librayalilar oturuyor. Bir dairede 15 kisi yasiyorlar. Asiri gurultululer evde durulmuyor. Sikayet ediyoruz dinlemiyorlar sabir vs kalmadi resmen

 14. Ali dedi ki:

  Merhaba aynı dertten bende bizlerde muzdaribiz üst komşumuzun iki çocuğu var sabahtan akşama kadar kosturuyorlar tepenin üstünde yatmış olduğum odanın üzerinde sürekli yere birşeyler dusuruyorlar masa sandalye oynatiyorlar ve çocuk durmadan ağlıyor ve hiç durmadan kosturuyor artık sağlığımı bozacak duruma geldi ve çocuklarına susun yapmayın diye birşey de demiyorlar üstelik kadın çocuğu ile ilgilenecek sırada sürekli makine açıyor temizlik hastası öyle de ayrı rahatsız ediyor hem çocuklar hem kadın söylediğimiz de ise anlamiyorlar yine biz hatalı cikiyoruz hem suçlu hem güçlüler müzik açıyorum yüksek ses veriyorum anlasınlar diye anlamıyorlar onu anlamayacak kadar da gerizekalılar o ses neydi diyor üstüme yueuyor daha özür dileyecek sirada cocuklarim çok gürültü yapıyorlar diyecek sırada valla çok zor insanlarla uğraşmak ne yapacağımı sasirdim artık yaa birbirimize gireces kocasıyla ya mahkemeye vereceğim veyahut başka yere tasinacagiz iki hastam da annem babam böyle soyledigimde ne yapayım varsa diye çirkin bir üslupla karşı karşıya kalıyorum insanın ruh sağlığını bozuyorlar valla ne yapacağımı bilemiyorum çok kötü insanlar gerçekten uğraşamak zor Allah herkese sabır versin apartmanda yaşamak zor

 15. cem dedi ki:

  Benim üstümde de Afgan kökenli birileri oturuyor, gece odun kırar gibi sesler geliyor. biraz araştırdım dünyanın uyuşturucu kimyagerleri bu ülkedeymiş ayrılmış ve bizim ülkemize yerleştiği söyleniyor. youtube da ”Dünyanın en iyi uyuşturucu kimyagerleri Afganistan’daydı. Peki bu kimyagerler nereye gittiler?” bunu aratın geliyor. Bu insanlar çok tehlikeli. ülke ne hale geldi. Allah yardımcımız olsun. uyarmakla çözülmüyor. defalarca uyardım dün gece 04.00 a kadar gürültü yaptılar. işteyim ve uykusuzum :((

 16. Ahmet dedi ki:

  üst komşum gece 3 e kadar dikiş nakinası çalıştırıyor ve dikiş makinasının sesi hiç kesilmiyor ben bunu kendisine söylediğimde o makina 1 se olsa 3 te olsa çalışacak diyor apartman yönetimine söylediğimde yöneticiden insanların ekmek paralarına ben karışamam diyor kendileri arkadaşlar bu durumda ne yapmam gerekiyor ayrıca elimde watssap görüşmeleride var tehdit edildiğime dair

 17. kaan dedi ki:

  merhaba, yan komşum bekar bir kız. erkek arkadaşı haftanın belli günleri geliyor. günün her saatininde ilişkiye giriyorlar ve kızdan muazzam derecede rahatsız edici sesler geliyor. TV izlerden bile evcek rahatca duyabiliyoruz. Ev sahibine söyledik, uyardı, ikinci defa yine söyledik. Ev sahibi ben artık bişey yapamam dedi. Bu sefer benim olduğum taraftan değilde karşı komşuma yapışık olan odasında o işi yapmaya başladı. Karşı komşumda muazzam derecede rahatsız durumdan. Evde 20 yaşında kızı var, gündüz 3 de dahi inilti seslerinden birbirlerinden utanır oldular. sonuç olarak, biz bu durumdan nasıl kurtulabiliriz, haklarımız nelerdir. Kız, evin kirasını veriyorum size ne diyebilir mi? yardımınızı rica ederiz.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Kaan Bey;

   Öncelikle geçmiş olsun, şahıs hakkında kişinin huzur ve sükununu bozmak, çevreye rahatsızlık vermek gibi nedenlerden dolayı, komşunuzu da şahit göstererek karakola şikayetçi olmanız gerekiyor.

 18. Gülşah Kahraman dedi ki:

  merhaba. üst komşumuzdan inanılmaz derecede rahatsız oluyoruz. yeni taşındılar eşi bağımlı iki çocuğu var ve kendisi de sinir hastası. ayda bir polis geliyor apartmana kavga bağırış çağırış sebebiyle. eşim asker ve nobetlerden sonra bir kez uyuyabildigini hatırlamıyorum. onlar uyumadan uyumak mumkun değil. her şeyden once bu insanlar madde bağımlısı olduğu için korkuyorum tek başıma haftalarca evde kalmam gerekebiliyor esimin gorevlendirmeleri sebebiyle. adam kadına siddet de uyguluyor cocuguyla tehdit ediyor vs. kadin evinin tüm pisliğini aşağı atıyor evimizi havandirmak icin bile camları açamıyoruz. kaç kez uyardık ama bir sonuç alamadık. sağlıklı insanlar değiller malum olundugu üzere o iki cocuga da cok üzülüyorum. sürekli bugün ne olacak diye diken üstünde uyanmaktan bıktık. aylardir sakinleştirici kullanıyorum kalp çarpıntısı sebebiyle. biz de eşimin görevi sebebiyle şehre yeni taşındık. komşular da biz de bıktık. Surekli ateş hattindayiz kendim de inanılmaz gergin olamma ragmen eşimi ben sakinlestiriyorum yoksa gerçekten kötü şeyler yasanacak. dağ başında yasamiyoruz sonuçta. polisler de gelip uyardilar umurlarinda değil gayet kriminal tipler. yasal yollarla para cezası ve uyarı değil apartmandan taşınmalarini istiyoruz. en kısa surede bu sonucu alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz?

 19. Tuğba dedi ki:

  Merhabalar. 2 aydır üst komşudan şikayetçiyim. Yerlerde halı yok devamlı elektrikli süpürge takırtısı. Çocuklar devamlı bağrışıp kavga ediyor. Bugün pazar 1 gün iznimiz var dinlendiğimizden bişey anlayamayamadık. Ne yapabiliriz??

 20. EKREM DUĞAN dedi ki:

  YEDİ SENEDİR BİR SİTEDE İKAMET ETMEKTEYİM SİTENİN ÇOCUK OYUN ALANINDAN BEN DAHİL KOMŞULARIMIZ ÇOK GÜRÜLTÜ OLDUĞU İÇİN ŞİKAYETCİYİZ YÖNETİME BİLDİRMEMİZE RAĞMEN HİÇ BİR ÖNLEM ALINMADI ÇOCUKLARIN BABALARI İLE YAPTIĞIM GÖRÜŞMELERDE ÇOCUKLARINA BASKI YAPAMAYACAKLARINI PİSİKOLOJİK BOZUKLUK YAPACAĞINI İFADE ETTİLER BİZ BU OLAYLA İLGİLİ RAHATSIZLĞIMIZIN ÖNLANMESİ İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIZ

 21. Feyza Erten dedi ki:

  Merhaba müstakil evlerin olduğu mahallemizde bir bakkal var ve her gün sokakta 4 5 kadın ve çocuklarıyla oturuyorlar gürültü yapıyorlar kapıları pencereleri yaz günü örtmemize rağmen sesleri geliyor evin içinde video çekerken arkadan çıkan sesleri kanıt olur mu inatla yaptıkları çok belli şahit olmadan direkt dilekçe yazarak savcılığa başvursak sorun çözülür mü

 22. Ahmet dedi ki:

  Tabiki yasal yollara başvurabilirsiniz ama tavsiyem eğer apartman dış kapı zilini gören kameralar yoksa zile kürdan sıkıştırınız. Belki o insan dışı yaratıklar gürültünün ne kadar kötü bir şey olduğunu anlayabilirler.

 23. Erku dedi ki:

  merhaba üst komşumuzun çocuğu rahatsız sürekli gece geç saatlere kadar gürültü yapıyor, Çocuk engelli psikolojik rahatsızlığı var.

 24. Şahan dedi ki:

  alt komşum gece saat 3 lere kadar devamlı sürekli yüksek sesle konuşuyorlar sanki hepsi sağır ağır duyar gibi bir iki kez uyardım tamm özür dilediler ve yine devam ediyorlar kanunen zaten caydırıcı yasalar yok mutlaka bu komşu rahatsızlığı konusunda caydırıcı yasa çıkmalı önceliğiniz bunu gündem yapmalıdır. yoksa daha çook insan katil olur

 25. Eda dedi ki:

  Merhaba,

  Binadaki en üst katta oturan komşumuz aralıklı aralıklı şidseli tartışmalar yaşıyor. Tartışmanın boyutu her seferinde daha da büyüyor. Kadın kendini camdan atmakla tehdit ediyor ve tüm sokak cama dökülüyoruz. Yardım istediğinde kaç kez birilerinden yardım etmesini istedim. Fakat buradaki insanlar o kadar sığ ki karı koca arasına girilmez, onlar hep böyle dışında laf bilmiyor maalesef. Her seferinde polis çağırıyorum ve her seferinde kimse kimseden şikayetçi olmuyor, sorun yok deniyor ve polis geri gönderiliyor. Ben yatarken gecenin bir vakti en alt kattaki yatağımda yatıyorken, en üst kattaki insanların kavgasında uykudan uyanmak zorunda değilim. Bunu kanıtlamak, durdurmak, gerekliyse binadan atılmaları için ne yapmam gerekir.

 26. Mert Yıldırım dedi ki:

  Merhabalar Buğra Bey, yaşadığım dairenin alt katında özürlü 16-18 yaşlarında birey var, 3 senedir gürültüsünden uykusuzluk yüzünden sinirsel durumlar ortaya çıktı, evden çalıştığım için sabah 8 gece 12 kadar aralıksız bağırma şeklinde gürültüye maruz kalıyorum, ailesi annesi terk ettiği için babada hafta 1 veya 2 gün gelip gidiyor, sevgilisinde kalıyormuş teyit edildi bakıcı tarafından, bakıcı da Türkmen ve ilgisiz diğer Türkmen ondan önceki bakıcı çocuğu 1-2 sene dilendirmiş yeni bakıcıda umursamaz telefonla sabah akşam konuşup çocuğu evde bırakıp dışarı çıkıyor. Gürültü nedeniyle babasına söylediğimde durum için bir şey yapamam denildi. İzleyeceğim yol nasıl olmadı ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Şahitleriniz ile birlikte hukuk davası yoluna başvurmak en iyi seçenek gibi duruyor.

 27. destegül eryılmaz dedi ki:

  MERHABALAR
  Evimin yatak oda Tarafında firmanın havalandırma sesinden yatamıyoruz 155 aradım kac kez tamam dediler bir yıldır aynı ses devam ediyor ne yapmalıyım sizce kolay gelsin

 28. Asya dedi ki:

  merhaba gece saat 03 de yazıyorum.1karşi komşum kapıyı şiddetli kapattığı için uyardık bağırdı çağırdı.2birdaha uyarmak için kapısını çaldık yemin ederim ki birşey demedik nasıl bağırıyor tacizcilerrrr diye.3 eşim ben köye gitmiştim kapı çarpması yüzünden defalarca uykusundan fırlamış uyanmış çünkü o kadar şiddetteli kapı çarpılıyor.eşimde ben köyde olduğum için kapılarına gitmemiş bana iftira atarlar diye korkuyor adam.4 ben gelince eşim onu markette görmüş abla benim hanım yoktu kapını çalmaya çekindim hanım geldi senin kapı bozuksa yaptırayım yağlamak gerekiyorsa yağlayayim demiş cevap sen kimsin lan benim kapımı yaptıracaksin diye bağırmış eşimde demiş Allah belanı versin ben ne dedim şimdi.neyse.5.kocam markette uyarmış diye o gece yatak odası duvarımiz bitişik sabaha kadar duvara güm güm güm vurdu ve Ogün bugüne kadar hala duvara vuruyor kizi işe girerken dedik ki kapinjza bakalım tamirlikmi yapalım yine öyle diyoruz ha açmadı kapıyı ben açamam işe gidiyorum dedi.6 en son yine kapı çarptı bende evden dışarı bağırdım kaç kez uyaracaz insan gibi kapatın kapınızı diye sonra kapıma ayakkabı fırlattı indi aşağı bende camdan bağırdım dedim yeter artık kaç kez söyleyeceğim.bunlar bir başladı küfür hakaret etmeye bende aynı lafları onlara iade ettim sonra eşim geldi bunların üstüne yürüdü eline taş aldı vurmadı tabiki ama vuracak ağzını yüzünü dağıtacak diye çok korktum.her neyse gittim şikayetçi oldum sonra mahkeme düştü diye kağıt geldi 15 gün içinde itiraz ederseniz mahkeme olur diye kağıt geldi.esime dedim gel itiraz edelim eşim boş ver gerek yok dedi.sonra bunlar gitmiş itiraz etmiş.benim haklı olduğumu tüm komşular biliyor ama kimse bana şahitlik etmiyor.bende güvenlik kamerası taktırdım kapıma sesli güvenlik kamerası onun duvara vurma seslerini avukatıma verdim şimdi sizden ricam ben bu kadınla ne yapacağım bütün apartmanla kavga ediyor şimdi bana kafayı taktı bana kimse şahitlik etmiyor sadece güvenlik kamerası var şahidim size ben ne yapmalıyım mahkeme kime ne gibi ceza verir bana bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim çok uzun anlattım mecburen

 29. Asya dedi ki:

  onlarda eşimin onlara taş la üstüne gittiği için şikayetçi olmuşlar şimdi eşimle davalık oldular Allah rızası için bana yardım edin ben bu lanet iftiraci yalancı şahsiyetden bıktım yoldim gecenin 3 ünde uykumdan oldum size yazıyorum güm güm güm duvarı vuruyor vallahi böyleleri insanı katil eder insanın başını belaya sokar korkuyorum başımıza bela olacaklar diye

BİR YORUM YAZIN