+90 364 226 68 64
Çorum Avukat | Avukat Buğra YILDIZ | Yıldız Hukuk

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir?

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir?

Komşunuzun size rahatsızlık vermesi, sürekli olarak gürültü yapması ve buna benzer durumlarda komşularınıza karşı alabileceğiniz birtakım yöntemler bulunmaktadır. Gürültü yapan komşunuzla ilgili olarak öncelikle yapılması gereken şey komşunuzla iletişime geçmek olmalıdır. Eğer komşunuz anlamıyorsa ve yine aynı rahatsızlıkları yapmaya devam ediyorsa bu durumda hukuki haklarınızı kullanmak bir başka seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Gürültü yapan bir komşuyu şikayet etmek için başvurabileceğiniz 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri detaylı olarak inceleyeceğiz. Gürültü yapan komşuyu ALO 181 gürültü hattına şikayet edebileceğiniz gibi, sulh hukuk mahkemesine dava açarak gürültünün önlenmesini de talep edebilirsiniz. Şayet dava aşamasına gidilecekse mutlaka bir avukatın bilgi ve tecrübelerinden faydalanmanız ve vekalet vermenizi tavsiye etmekteyiz.

Alo 181 Gürültü Hattı

Bu tarz şikayetlerin son zamanlarda artması nedeniyle özel bir hat kurulmuş. Cep telefonundan 181 rakamını tuşlayıp arama yaptığınızda gürültü yapan komşunuzdan şikayetçi olabilirsiniz. Çevre ve Şehircilik Hattı olarak da bilinen Alo 181’in taraflarca aranması durumunda hemen kayıt işlemleri uygulanıp gerekli önlemler alınmaktadır. Alo 181 hattına gelen şikayetler kuruma iletiliyor ve kurum tarafından sonuçlandırıldığında da şikayetçi hemen bilgilendiriliyor. Alo 181 gürültü hattını yılda yaklaşık 30.000 kişinin arayıp gürültü sorununa çözüm bulduğu düşünülmektedir. Ayrıca bu hatta gelen en yoğun şikayetler arasında eğlence merkezlerinin çıkardığı gürültüler yer almaktadır. Gecenin belirli bir saatinden sonra eğlence mekanlarının gürültüye ve müziğe son vermeleri gerekmektedir. Eğer bu süreye uymayan bir durum olursa o zaman Alo 181 aracılığıyla gürültü yapan kişileri şikayet edebilmeniz mümkündür.

Hukuk Mevzuatında Gürültü Yapan Komşuya Karşı Kullanılabilecek Seçenekler Nelerdir ?

Öncelikle bu konuyu araştırmak için Kat Mülkiyeti Kanununa bakmamız gerekecektir. Kat Mülkiyeti Kanununun 18. maddesinde komşuların birbirlerine karşı saygılı davranması gerektiği ve birbirlerine rahatsızlık vermemeleri gerektiği açık bir şekilde belirtilmiştir.

Madde 18 – Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri
kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler

Yukarıdaki maddede açık bir şekilde özetlendiği gibi kat maliklerinin birbirlerine karşı olan yükümlülükleri ve sorumlulukları açık bir şekilde belirtilmiştir. Yapılması gereken en doğru işlem apartman yönetimince uyarı mahiyetinde bir yazı hazırlanarak gürültü yapan komşuya uyarı vermek olacaktır. Daha sonra halen gürültü yapmaya devam ederse bu durumda yapılması gereken şey Kabahatler Kanununun 36. maddesinde de belirtildiği üzere bir başkasının huzurunu bozan komşuya karşı uygulanacak olan idari para cezasıdır. Bu durumda savcılığa verilecek bir dilekçe ile ya da karakola yapılacak başvuru ile şahsa karşı şikayetçi olma yoluna gidilmelidir.

Tüm bunlardan da herhangi bir olumlu sonuç alınamadığı takdirde rahatsız olan komşular bireysel olarak “Sulh Hukuk Mahkemesi”ne başvurarak gürültünün engellenmesi yönünde karar alınması için dava yoluna gidebilirler. Bu durumda “Sulh Hukuk Mahkemesi”nin vereceği kararla birlikte gürültü yapan komşu hakkında gürültünün önlenmesi kararı verilebilmektedir.

Gürültünün Önlenmesi Davasını Bireysel Olarak Da Açabilirsiniz

Bu davalar Kat Maliklerinin yetki vereceği yönetici vasıtasıyla açılabileceği gibi gürültüden rahatsız olan komşular tarafından da açılabilmektedir. “Sulh Hukuk Mahkemesi” açılan bu davayı incelerken gerekli görmesi halinde keşif heyeti oluşturacak, apartmandaki tüm komşuların beyanlarını alacak ve ona göre karar verecektir. Mahkeme kararına rağmen bu kişi belirtilen şartları yerine getirmemeye devam ederse bu durumda o kişiye karşı para cezası verilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. A. Yıldız dedi ki:

    Güzel bir site

BİR YORUM YAZIN