+90 501 073 77 12

Avukat Aracılığıyla Temsilin Katkıları Nelerdir ?

Avukat Aracılığıyla Temsilin Katkıları Nelerdir ?

Avukat Aracılığıyla Temsilin Katkıları Nelerdir?… Bu makalemiz tavsiye niteliğinde bilgiler içermemekle beraber avukatlık makamının müvekkillere sağladığı fayda üzerinde durulacaktır. Bilindiği gibi avukatlığın ve hukuki danışmanlığın temel amacı müvekkillerin hak ve menfaatlerini koruyarak yargısal merciler önünde müvekkillerin etkili bir şekilde savunulmasını sağlamaktır. Avukatlık ve hukuk danışmanlık hizmetinin temel amacında müvekkilin hukuki işlemlerinin en etkili şekilde görülmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle avukata vekaletname verildikten sonra müvekkiller doğal olarak kendi işlerine daha çok zaman ayırabilmekte ve hukuken karşılaşılmış olan problemlerin tamamı avukatlar tarafından takip edilmektedir. Avukatlar, müvekkillerin hak ve menfaatlerini hukuki bilgi ve belgeler ışığında korumakla yükümlüdür. Bu nedenle vekaletname alınan davalarda ayrıntılı bir analiz içerisine girerler. Bunun için gerekli olan tüm kaynakları araştırırlar. Örneğin avukatlara özel olarak hizmet vermekte olan hukuk programları vasıtasıyla o davanın kazanılması için gerekli olan çeşitli Yargıtay ve Danıştay kararlarına hızlı bir şekilde ulaşabilirler. Bu doğrultuda hukuki bir dille müvekkillerin verdikleri bilgiler doğrultusunda hareket ederek güncel mevzuatları tek tek inceleyerek olayı çözebilecek hukuki yöntemleri araştırırlar. Bu nedenle davaların hukuk bilgisi olmayan kişiler tarafından yürütülmesi durumunda hak kayıplarının çok fazla olduğu görülmektedir. Dolayısıyla hak kayıplarının önüne geçilmesi için dosyalarınızı bir avukat aracılığıyla takip ettirmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Çünkü avukatlar davanın her aşamasında müvekkillerine yapılması gereken işlemler konusunda bilgi vererek ve davanın seyri hakkında onları aydınlatarak bildiklerini paylaşırlar. Fakat eğer davayı herhangi bir avukat aracılığıyla değil de kendiniz takip etmeyi düşünüyorsanız elbette özgürsünüz, ancak bu durumda da ileride karşılaşmanız muhtemel olan hukuki problemlerde size güç verecek ve hukuken gerekli olan ve izlenmesi gereken konularda bilgi, becerisini aktaracak kişilerden destek almamanız nedeniyle o davadan maddi ya da manevi olarak zararlı çıkma ihtimalinizin olduğunu da unutmamanız gerekecektir. Dolayısıyla bir davanın değeri küçük ya da büyük herhangi bir ayrım yapmadan güvenle avukatlarınıza vekaletname vererek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Avukat Aracılığıyla Temsilin Faydaları Nelerdir?

  • Avukatlar, hukuken vekaletnamesini almış oldukları müvekkillerinin hak ve menfaatlerini koruyarak davayı başından sonuna kadar dikkatli bir şekilde takip ederler. Dolayısıyla müvekkillerin kendi dosyaları için ayırması gereken zamandan tasarruf sağlar. Bu sayede hukuken bilgi birikimine sahip ve hukuk eğitimi görmüş kişiler aracılığıyla söz konusu davayı veya icra takibini en kısa sürede sonuçlandırmayı amaçlar.
  • Alacak davalarında alacaklıların haklarının en etkili şekilde borçlu tarafından geri alınabilmesi için tüm icra takibi işlemlerini takip eder. İcra takibi işlemleri uzun ve teknik bilgi gerektiren derin mevzuata sahiptir. Dolayısıyla tüm bu işlemler avukatlarınız tarafından kısa süre içerisinde tamamlanır.
  • Avukatlar, hukuk alanında lisans eğitimlerini tamamlamış olan ve hukuk konusunda hizmet veren kişilerdir. Dolayısıyla hukuk alanında gerekli olan tüm püf noktaların, sürelerin, itirazların ya da davaların avukatlar tarafından hızlı bir şekilde sonuçlandırılması mümkündür.
  • İnsanlar açacakları davaları tek başına sürdürdüklerinde ve davaları avukatı olmadan açtıkları zaman karşılarına çıkabilecek pek çok duruma hazırlıksız yakalanabilirler. Yaptıkları savunma ne derece etkili olacaktır? Örnek vermek gerekirse temyiz için süreler mevcuttur. Bu sürelerin kaçırılması durumunda temyiz yoluna başvurulmamaktadır. Hal böyle olunca ortaya ciddi derecede ve kişinin geleceğini etkileyebilecek nitelikte hak kayıpları ortaya çıkabilmektedir. İşte bu tarz hak kayıplarının önüne geçilmesi için ve etkili bir savunma yapılabilmesi için avukatla temsil oldukça faydalıdır.
  • Bilinenin tam aksine avukata ödenen ücretler düşüktür ve genel olarak avukatların çalışma mantığına baktığımız zaman “Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi”ne bakarak olayın ağırlığına göre fiyat belirlerler. Eğer davanızı avukat aracılığıyla takip etmezseniz  maddi yönden de çeşitli hak kayıplarıyla karşılaşma ihtimaliniz mevcut olabilir.  Örneğin bir alacak davasında borçlu konumunda olduğunuzu düşünelim. Bu alacak davasında alacaklının borcu Borçlar Kanunu üzerinde belirtilen zamanaşımı sürelerini doldurmuş bulunsun. Eğer borçlu konumunda olan siz bu borç için zamanaşımı def’inde bulunmazsanız o borcu ödemeniz durumunda ortaya çeşitli maddi zararlar çıkacaktır. Dolayısıyla tüm bu süreçlerde avukatınıza danışmanız ve dosyayı beraber yürütmeniz elbette sizlere fayda sağlayacaktır.
  • Yasaların oldukça karmaşık olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla hukuk fakültesi eğitimi almamış kişiler tarafından bu yasaların ilgili davaya uygulanma ihtimali düşünüldüğünde ortaya alakasız sonuçlar çıkabilmektedir. Örneğin bir mevzuatta farklı bir konuda bilgi paylaşılmışken müvekkiller bazı durumlarda sanki o konunun kendi dava konuları içerisinde yer aldığını düşünerek çeşitli davalar açabilmektedir ve sonuçta hem davayı kaybetmekte hem de mahkemeyi boş yere meşgul etmektedirler. Bu nedenle yasaların araştırılması, güncel konuların analiz edilmesi gereklidir. Bu analizi de hukuk eğitimi almış olan avukatlar aracılığıyla yapmanız elbette fayda sağlayacaktır.
  • Gerek adliyelerde dava açılırken yapılacak olan işlemler, gerek dava sürdürülürken yapılacak olan işlemler ve gerekse icra takibi esnasında karşılaşılacak olan problemlerde avukatlar el çabukluğuyla kısa bir süre içerisinde o işlerinizi halledebilirler. Örneğin yapmak istediğiniz  işlemi gerçekleştirmek için haftalarca uğraşacaksınız ama avukatlarınız o işlemi daha önceden edinmiş oldukları bilgi birikimi sayesinde hızlı bir şekilde tamamlayacaklardır.
  • Bazı durumlarda arabulucuya veya bilirkişiye başvurmanız gerekli olabilir. Yasal olarak arabulucuya başvurmanın zorunlu olduğu durumlarda, avukatlar müvekkillerinin menfaatine uygun olarak çalışma gerçekleştirirler. Bu doğrultuda arabuluculuk toplantılarına bizzat katılır ve sizin belki de bilmediğiniz pek çok hukuki detayı orada kolaylıkla tamamlarlar.
  • Müvekkillerimizin karşılaşmış olduğu bazı dava ve problemler aslında kolaylıkla çözülebilecek seviyededir. Bu nedenle küçük gibi gözüken sorunlar avukat tutulmaması durumunda bazen büyük sorunlara yol açabilmektedir.
  • Avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetlerinin burada madde madde sıralanamayacak kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle avukatlık hizmeti kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bir dava size her ne kadar küçük gözükse de tek başına takip ettiğiniz zaman çeşitli problemlerle karşılaşma ihtimaliniz her zaman mevcuttur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp