+90 850 305 53 19

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer ?

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer ?

Özellikle pandemi sürecinde çeşitli sokağa çıkma yasaklarının uygulanması nedeni de göz önünde bulundurulduğunda evli olan çiftler arasında bazı sorunların yaşandığını gözlemliyoruz. Evlilik birliği devam ederken aile içinde çıkan tartışmaların büyümesiyle beraber eşler birbirlerinden ayrılma kararı verebilmektedirler. Çekişmeli boşanma davalarında mutlaka bir avukat yardımı almanızı tavsiye etmekteyiz. Bunun en büyük nedeni sürelerin kesin olmasıdır. Süresi içerisinde gerekli olan işlemler yapılmazsa davayı kaybetme ihtimali bile söz konusu olabilmektedir. Eğer eşinizden boşanma kararı verdiyseniz davanızı mutlaka bir avukat aracılığıyla takip etmenizi tavsiye etmekteyiz. Elbette avukat tutmanız zorunlu değildir ancak dilekçelerde hataların yapılması, sürelerin kaçırılması ya da gerekli şekilde davanın açılmaması durumunda usul ve esastan davanızın red alabilme ihtimalini de unutmamak gerekmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davasında Süreç Nasıl İlerler?

Çekişmeli boşanma davalarında süreç dava açılmasıyla beraber başlar. Dava dilekçesi karşı tarafa tebliğ edildikten sonra karşı taraf davaya cevap verir ve/veya karşı dava açarak kendi taleplerini de ileri sürebilir. Çekişmeli boşanma davalarında cevaba cevap dilekçesinin tamamlanmasıyla ön inceleme aşamasına geçilir. Ön inceleme aşamasında dosyadaki hususlar incelenir ve taraflar sulhe davet edilir. Taraflar sulh olmak istemediklerini belirttikleri takdirde ön inceleme aşaması tamamlanmış olur. Ön inceleme aşaması tamamlandıktan sonra eğer tanıklar var ise tanıklara davetiye çıkartılır, eğer tanık yok ise boşanma hususunda değerlendirme yapılır ve dosya bilirkişiye gönderilir. Dosya bilirkişiye gönderildikten sonra tarafların tazminat vb. hususlarda bilirkişi raporu hakim tarafından incelenir. Hakim, bilirkişini raporunu değerlendirir ve sonunda boşanma davasını karara bağlar.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davaları pandemi dönemi de dikkate alındığında karara bağlanması yaklaşık 1-2 yıl aralığında sürebilmektedir. Bu süre kısalabilir ya da uzayabilir. Bu durum tamamen mahkemenin o anki yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Eğer mahkemede çok fazla dosya varsa elbette biraz daha uzun sürebilir. Hal böyle olunca hukukta herhangi bir hataya imkan vermemek için davanızın avukat aracılığıyla takip edilmesi önerilmektedir. Çünkü yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi boşanma davalarında usul ve esas yönünden derinlemesine inceleme yapmak ve ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm üretebilmek gerekmektedir. Süreler, karşı tarafın itirazları vb. tüm konularda avukat aracılığıyla davanın sürdürülmesi talep edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp