+90 501 073 77 12

Borçlunun Taahhüdü İhlali

Borçlunun Taahhüdü İhlali

Borçlunun Taahhüdü İhlali… Taraflar İcra Dairesi nezdinde bir sözleşme taahhüdü imzalamışlar ise borçlu bu taahhüdün sürelerine uymak zorundadır.  Borçlunun taahhüdü ihlal etmesi durumunda alacaklı veya alacaklı vekili borçlunun taahhüdü ihlali nedeniyle şikayet hakkında yararlanabilecektir. İcra ve İflas Kanununun 340. maddesine atıf yaparak icra dosyasının bulunduğu yerdeki “İcra Ceza Mahkemesi”ne sunacakları dilekçe ve ödeyecekleri posta ücreti gibi giderler karşılığında dilekçelerini vereceklerdir. Bu dilekçelerin alacaklının hak kaybına uğramaması doğrultusunda titizlikle hazırlanması gerekmektedir. Kısacası nerede ne yapılacağının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle “Borçlunun Taahhüdü İhlali” halinde de bir avukatın yardımından faydalanabilmektedir.

Eğer mahkeme aşamasına kadar borçlu ödemesini yaparsa herhangi bir sorun kalmayacaktır ancak borçlu ödemesini yapmazsa şikayet üzerine ve mahkemenin vereceği kararla 3 aya kadar hapisle tazyik suçuyla cezalandırılacaktır. Ayrıca bu durumda yargılama giderleri için oluşan masrafı ve vekalet ücretini de karşı taraftan alma hakkı doğacaktır. Eğer böyle bir sözleşmeye imza attıysanız yani borçlu tarafsanız kesinlikle borçlarınızı geciktirmeyiniz. Çünkü hukukta kesinlikle şaka olmayacaktır. Ödemelerinizi eksiksiz ve zamanında yapınız. Zira yapılan bu taahhütler sizlerin o borcu kolayca ödeyeceğinin ve geciktirmeden ödeyeceğinin birer teminatıdır. Bu nedenle muaccel olan borçta yapılan her gecikme borçlunun aleyhine işleyecektir.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için “İcra ve İflas Kanunu”nu okuyabilirsiniz. Sitemizde paylaşmış olduğumuz makaleler tamamen kişisel görüş niteliğinde olmaktadır. Herhangi bir hukuksal mercide alıntı olarak bile kullanılamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp