+90 850 305 53 19

Boşanma Davasından Vazgeçmenin Cezası Var Mı?

Boşanma Davasından Vazgeçmenin Cezası Var Mı?

Boşanma davaları çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları olarak ikiye ayrılmaktadır. En sık karşılaşılan boşanma türü ise çekişmeli boşanma davalarıdır. Taraflar zamanla boşanma davası süresi içerisinde birbirleriyle tekrar barışabilme imkanına sahiptirler. Yani taraflar boşanma davası açmakla boşanmış sayılmayacaklarından diledikleri zaman davalarından anlaşarak vazgeçmeleri mümkündür. Boşanma davalarından elbette vazgeçilebilir, bunun herhangi bir cezası söz konusu değildir ancak bu durumda mahkemeye dava açmak için ödemiş olduğunuz harçlar size geri verilmez. Ayrıca boşanma davaları, bir avukat aracılığıyla takip ediliyorsa avukatınız ile yapmış olduğunuz sözleşme gereği avukatınız bu ücrete boşanma davasından ister vazgeçin ister devam ettirin hak kazanır. Boşanma davasından vazgeçmenin cezası var mı sorusuna aşağıda varsayımlar içeren alt başlıklar aracılığıyla yanıt vermeye çalışacağız. Davadan feragat ve davadan vazgeçme ayrı kavramlardır !

Her iki taraf anlaşarak boşanma davasından vazgeçerse ne olur?

  • Davadan vazgeçmek, feragattan farklı olarak karşı tarafın rızasıyla sonuç doğuracağından eğer davadan vazgeçilir ve karşı taraf da buna onay verirse dava hiç açılmamış sayılır. Davadan vazgeçilmesi halinde aynı sebeplere dayanılarak sonradan tekrar dava açılabilir. Bunda bir engel yoktur. Ancak feragat edilirse bir daha o sebeplere dayanılamaz.
  • Dava açılışı esnasında mahkemeye ödemiş olduğunuz harçlar geri iade edilmez.
  • Boşanma davasından vazgeçseniz bile avukatınızla anlaşmış olduğunuz ücreti ödemek zorundasınız.

Davacı davasından feragat ederse ne olur?

  • Çekişmeli boşanma davasından bir taraf feragat ederse bir daha aynı nedenle boşanma davası açamaz, yani bir nevi karşı tarafı affetmiş olur. Örneğin 2023 yılında çekişmeli boşanma davası açan şahıs sonradan davasından feragat ederse ve akabinde tekrar boşanma davası açmak isterse ilk davada ileri sürdüğü boşanma sebeplerine dayanarak tekrar aynı sebeplerle yeni bir dava açamaz.
  • Çekişmeli boşanma davasından feragat eden davacı, mahkemece hükmedilecek olan yargılama giderlerinden sorumlu olur.

Sayfamızda yanıtlanmasını istediğiniz soruları yorum kutucuğundan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda “Boşanma Davalarında Islah Nedir?” sorusuna yanıt verdik. Dilerseniz o makalemizi de okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp