+90 501 073 77 12

Boşanma Davası Ret Sebepleri Nelerdir ?

Boşanma Davası Ret Sebepleri Nelerdir ?

Boşanma Davası Ret Sebepleri Nelerdir ?… Bir boşanma davasında davanızın reddolmasının sebepleri bir hayli fazladır. Bu tarz hatalar kişinin dava esnasında davayı yönetme konusunda yaşadığı güçlüklerden kaynaklanabileceği gibi dosya içeriğinin esası bakımından da bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Boşanma davasında yapılan hatalar genellikle davanın reddiyle sonuçlanır. Bu nedenle boşanma davası açmak istiyorsanız avukatınız aracılığıyla boşanma davalarını takip etmenizi önermekteyiz. Genel olarak boşanma davasının ret sebeplerini bulabileceğiniz bu konumuzda davanızın anlaşmalı mı çekişmeli mi olduğunu bilmemiz gerekecektir. Çekişmeli boşanma davalarındaki ret sebepleri ile anlaşmalı boşanma davalarındaki ret sebepleri farklı olabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ret Sebepleri Nelerdir ?

Anlaşmalı boşanma davalarında ret sebepleri genellikle dava açılışı esnasında tarafların mahkemeye sunmuş olduğu protokolde meydana gelen eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Boşanma protokolünde tüm hususların açık olması, kuşkuya mahal vermemesi, sade ve yalın olması gerekmektedir. Tarafların var ise tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi talepleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmalıdır. Anlaşmalı boşanma protokolünün kuşkuya mahal vermemesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü hazır ise tarafların mutlaka mahkemece verilecek olan duruşmaya bizzat katılması gerekmektedir. Çekişmeli boşanma sürecinde tarafların eğer avukatları var ise katılmaları zorunlu değildir ancak anlaşmalı boşanma davalarında avukatı olmasına rağmen tarafların bizzat kendilerinin de gelerek mahkeme önünde boşanma iradelerini açıklamaları gerekmektedir. Eğer mahkeme aşamasında bir taraf boşanmayı kabul ederken diğer taraf bu boşanmayı kabul etmiyorsa bu durumda anlaşmalı boşanmak mümkün olmayacaktır. Sözleşmeye imza atılması bu durumda yeterli kalmamakta, mahkeme önünde de tarafların anlaşmalı boşanma protokolünü aynen kabul ederim demesi gerekmekte, eğer anlaşma sağlanamazsa dava çekişmeliye dönüşmektedir. Bu durumda taraflar aynı sıfırdan çekişmeli boşanma davası açıyor gibi dilekçelerini ve delillerini sunacaklar ve yargılama çekişmeli olarak yürütülecektir. Genellikle anlaşmalı boşanma davasında ret sebepleri yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi tarafların anlaşmalı protokolünde yaptıkları hatadan veya anlaşmalı boşanma duruşmasına katılmamasından kaynaklanmaktadır. Anlaşmalı boşanma davasına katılsa bile tarafların boşanma iradesini sağlamış olmaları gerekmektedir. Aksi halde, örneğin bir taraf boşanmayı istemiyorum şeklinde beyanda bulunursa ya da anlaşma protokolünde falanca maddeyi kabul etmiyorum şeklinde beyan ederse bu durumda dava çekişmeliye dönecektir. Bu durumda tarafların çekişmeli boşanma hazırlıklarına başlaması gerekmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ret Sebepleri Nelerdir ?

Çekişmeli boşanma davasında davanın reddedilmesinin sebepleri buraya sığamayacak kadar fazladır. Mahkemelerce en sık karşılaşılan ret sebepleri arasında usul hataları yer almaktadır. Örneğin süresi içerisinde karşı dava dilekçesinin verilmemesi, zamanaşımı itirazları, usulen yapılan hatalar, zamanında tanık listesinin sunulmaması gibi durumlar çekişmeli boşanma davasının ret sebepleri arasında yer almaktadır. Tüm bu hatalarla karşılaşılmaması için çekişmeli boşanma davalarında mutlaka avukat aracılığıyla destek alınmasını tavsiye etmekteyiz. Çekişmeli boşanma davalarında esas açısından da ret sebepleri olabilmektedir. Esas dediğimiz şey içerik demektir. Yani bir boşanma davasında her iki tarafın kusur oranına bakılmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davaları kadar kısa sürede sonuç vermemektedir. Çekişmeli boşanma davalarında her iki tarafın karşılıklı olarak tanıklarının dinlenmesi, getirilecek delillerin toplanması gibi sebeplerden dolayı bir yıldan fazla sürebilmektedir. Hakim, çekişmeli boşanma davasını incelerken her iki tarafın kusurlarını karşılaştıracaktır. Örneğin evlilik birliği içerisinde hakaret, şiddet, aldatma gibi hususlar kusur oranını en çok etkileyen hususlar arasındadır. Ayrıca güncel Yargıtay kararları ışığında da mevzuat sürekli olarak güncellenmekte ve kusurlu fiiller değişmektedir. Bu nedenle bu konularda iyi bir araştırma yapılması, dilekçenin uzman bir avukat aracılığıyla yazdırılması, davanın dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp