+90 501 073 77 12

Yurtdışında Açılmış Bir Davanın Türkiye’de Tanınması

Yurtdışında Açılmış Bir Davanın Türkiye’de Tanınması

Yurtdışında Açılmış Bir Davanın Türkiye’de Tanınması… Yurtdışında açılmış ve kesinleşmiş bir mahkeme kararının Türkiye’de tanınması için ayrıca Türk mahkemelerinde dava açılması gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Avukatınıza vekalet verirken de noterden ya da konsolosluklardan çıkartacağınız vekaletnamede avukatın tanıma ve tenfiz davaları açmaya yetkili olacağını da özel olarak oradaki görevlilere belirtmeniz gerekmektedir. Yurtdışında açılmış ve kesinleşmiş bir mahkeme ilamının Türkiye’de tanınması tarafların katılımı ile daha da hızlı sürecektir. Eğer kendiniz bizzat duruşmalara katılamayacaksanız bu durumda yapmanız gereken şey avukatınıza vekalet vererek tanıma ve tenfiz davası açılması ve bu dava sürecinde duruşmalara  avukatınızın katılması olacaktır. Tanıma ve tenfiz davaları ilk duruşmadan itibaren ortalama olarak en geç 6 ay içerisinde karara bağlanacağı tahmin edilmektedir. Bu süreçte tarafların avukata vereceği bilgiler ve Türk mahkemelerinden karşılıklı olarak herhangi bir taleplerinin olup olmaması büyük önem taşımaktadır. Biraz da bu yazımızda tanıma ve tenfiz davasındaki süreç ile ilgili bilgi vermek gerekmektedir.

Tanıma ve tenfiz davalarında genellikle taraflar arasında yurt dışı mahkemelerinden alınan boşanma ilamlarının Türkiye’de tanınması için dava açılmakta olup sadece boşanma için değil başka herhangi bir türden dava için de açılabilmektedir. Bu davadaki amaç yurt dışında alınmış olan mahkeme ilamının Türkiye tarafından da tanınması ve tenfiz edilmesi olmaktadır.

Tanıma ve Tenfiz Davası için Sizden İstediğimiz Belgeler

1.) Yurt dışındaki mahkeme tarafından verilen ve kesinleşme şerhi bulunan ilamın mühürlü ve ıslak imzalı aslı

2.) Çorum’da bulunan bir yeminli tercümanlık bürosundan mahkeme ilamının Türkçe çevirisi (Bu işlem için gerekli olan tüm işlemleri avukatlarımız yapacaktır.)

2.) Apostil Şerhi (Bu işlem için gerekli olan tüm işlemleri avukatlarımız yapacaktır.)

Tanıma ve Tenfiz Davaları Ortalama Maliyet Bilgileri

Tanıma ve tenfiz davalarında devlete ödenecek olan harç ve gider avansı gibi kalemler peşin olarak alınmaktadır. Avukata ödeyeceğiniz vekalet ücreti ise yapacağımız avukatlık sözleşmesi hükümlerine göre çeşitli taksit ve ödeme imkanlarıyla yapılmaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgi için bizlere telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Yurtdışındayım, avukata nasıl vekaletname verebilirim?

Yurtdışında bulunan vatandaşlarımız herhangi bir konsolosluğa giderek avukatın size söyleyeceği bilgiler dahilinde vekaletname çıkartabilirler. Vekaletname çıkarttıktan sonra çıkartmış olduğunuz vekaletnameyi avukatınızın büro adresine göndermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp