+90 364 226 68 64
Çorum Avukat | Avukat Buğra YILDIZ | Yıldız Hukuk

Trafik Ceza Tutanağını İptal Ettirmek

Trafik Ceza Tutanağını İptal Ettirmek

Trafik ceza tutanağını iptal ettirmek için trafik cezası size tebliğ edilir edilmez hemen harekete geçmeniz gerekmektedir. Trafik cezalarına itiraz süresi mevcuttur ve eğer bu süre içerisinde itiraz edilmezse bir daha itiraz edip iptal ettirmek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle trafik cezası size tebliğ edildiyse hemen avukat aracılığıyla veya kendiniz bir dilekçe hazırlayarak başvuruda bulunmalısınız. Trafik cezasına itiraz edilmesi her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de aslında teknik gerektiren ve dikkatli bir şekilde incelenip savunulması gereken bir durumdur. Olası trafik cezalarında mutlaka bir avukat aracılığıyla itiraz işleminizi yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz ancak bireysel olarak da trafik ceza tutanağını iptal ettirmeniz mümkün olabilmektedir. Ancak avukat ile  yapacağınız başvuru neticesinde elde edeceğiniz sonuç ile bireysel başvurularda elde edeceğiniz sonuç çeşitli farklılıklar gösterebilir. Nitekim dilekçe yazım işleminde kullanılan cümleler, güncel mevzuatlar açısından yapılacak olan değerlendirmeler ve emsal kararlar ceza hakiminin vereceği kararda büyük önem taşımaktadır. Genellikle trafik cezasına itiraz edildiğinde hakim, duruşmasız olarak dosya üzerinden karar vermektedir. Bu da bizlere dilekçenin güzel bir şekilde hazırlanması ve sürecin iyi bir şekilde takip edilmesi gerektiğini zorunlu kılmaktadır.

 • İdari Para Cezaları
 • Ceza Puanı
 • Belgelerin Geri Alınması
 • Aracın Trafikten Men Edilmesi
 • Kişinin Araç Kullanmaktan Men Edilmesi

Genel olarak trafik cezaları yukarıda maddeler halinde sıraladığımız şekildedir. Aynı zamanda trafik kazası sonucunda karşı tarafın can ve mal güvenliğine herhangi bir zarar gelmişse bu durumda size ceza davası ve tazminat davası da açılabilir. Bu hususlar itiraz ile karıştırılmaması gerekir. Bu nedenle bu yazımızda haksız olarak yazıldığı düşünülen trafik cezası yazılan araçların ceza tutanağını iptal ettirmek isteyenler için birkaç ipucu vermek isteriz.

Trafik Cezasını İptal Ettirmek İçin Hangi Mahkemeye Başvurulmalıdır ?

Aracınıza trafik cezası yazıldıysa trafik ceza tutanağının size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde iptal için başvurulması gerekmektedir.  Başvuru yapılacak olan mercii Sulh Ceza Hakimlikleridir. Aksi halde itiraz edilemeyecek ve trafik cezasını ödemek durumunda kalırsınız. Ancak eğer kalıcı olarak ehliyetinize el konulması gibi bir durum söz konusuysa bu durumda başvurulması gereken merci İdare Mahkemesi olacaktır. İdare Mahkemesinde tüm delilleriniz ile beraber idari işlemin iptali için dava açmanız gerekecektir. İdare Mahkemesinde açacağınız iptal davası talebinize göre duruşmalı olarak ya da dosya üzerinden yapılabilecektir. Eğer duruşmalı inceleme yapılmasını istiyorsanız İdare Mahkemenize vereceğiniz dilekçenizde duruşmalı olduğunu özellikle belirtmeniz gerekecektir.

Trafik Cezasına İtiraz Ettim, Ne Kadar Sürede Sonuçlanır ?

Trafik ceza tutanağına itiraz ettiyseniz bu durumdan sonra yapacağınız pek bir şey kalmamıştır. Dosyalar ilgili mahkemenin kalemince sıraya alınacak, sırası geldiğinde hakim önüne çıkartılacak ve hakimlikçe bir karar verilecektir. Bu karardan sonra trafik cezasına itirazınız ya kabul edilecektir ya da reddedilecektir.

Trafik Ceza Tutanağını İptal Ettirmek için Olası İhtimaller

 • Fahri Müfettişler Tarafından Yazılan Trafik Ceza Tutanağını İptal Ettirmek: Fahri Trafik Müfettişleri trafikte araçları gizlice denetleyen kişilerdir. Bazı durumlarda fahri trafik müfettişlerinin hatalı ceza tutanağı düzenledikleri bilinmektedir. Örneğin ters yönden giden aracın saptanması durumunda trafik cezası yazılması durumunda ayrıca trafik ceza tutanağından başka resim olup olmadığı hususu da önem taşımaktadır. Ceza tutanağından başkaca herhangi bir kanıt bulunmayan Fahri Trafik Müfettişlerinin yazmış olduğu cezaların iptal edilmesi mümkündür. Bu durumda hakimlik vereceği karar ile trafik cezasını iptal edebileceği gibi kabul de edebilir, hakimin geniş bir takdir yetkisi mevcuttur.
 • EDS Tarafından Yazılan Trafik Cezalarını İptal Ettirmek: EDS tarafından yazılan trafik cezaları da kayıt yapan makinelerde arıza olma ihtimaline binaen veya kalibrasyon işlemlerinin hatalı olması nedeniyle bazı durumlarda iptal edilebilmektedir. Aynı zamanda genellikle hız sınırını aşan 1-2 kilometrelik farkın ceza için yeterli olmayacağı yönünde bazı yerel mahkeme kararlarına da rastlayabilmekteyiz.
 • Diğer Nedenlerle Trafik Cezalarını İptal Ettirmek: Her somut olay için trafik cezasının iptal edilip edilmeyeceği araştırılması gerekmektedir. İtiraz etmek kişiye verilmiş en büyük haktır. Elbette bu hakkınızı değerlendirmenizi önermekteyiz. Trafik cezalarının iptali her somut olay için ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Yukarıda sayacağımız sadece basit 2 örnekten ibaret olup bunlardan başka trafik ceza tutanağını iptal ettirmek için pek çok sebep bulunabilmektedir. Ancak en önemli husus dilekçenin gerçekten özenilerek ve haklılığınızı ispatlayacak şekilde hazırlanmış olmasıdır.

Avukat Aracılığıyla Trafik Ceza Tutanağını İptal Ettirmek Mümkün Mü?

Eğer bir avukata vekalet vererek trafik ceza tutanağını iptal ettirmek istiyorsanız avukatınıza tüm bilgi ve belgeleri sunmalısınız. Avukatınız sizin sunacağınız deliller, beyanlar ve ceza tutanağı eşliğinde sizin yerinize itirazınızı yapacaktır. Avukata vekaletname verirseniz dilekçeler bizzat avukat tarafından hazırlanır ve sizin dilekçe hazırlamanıza gerek kalmaz. Avukatınız sadece takıldığı yerlerde size sorular sorabilir ve olayı daha iyi bir şekilde anlayarak sizin adınıza Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edebilir. Avukat aracılığıyla trafik ceza tutanaklarını iptal ettirmek mümkündür ancak sonuçta kararı veren hakimdir. Avukatınız somut olayı derin bir şekilde inceleyecek, itirazınızı hazırlayacak ve başvuruyu yapacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. Ahmet tutuk dedi ki:

  Geçmediğim bir yerden bana 7500 TL trafik cezası yazılmış avukata vekalet verdim itiraz ettiğini söyledi itiraz sonucunu nasıl öğrenebilirim yada itiraz etmişmi nerden öğrenebilirim

  1. admin dedi ki:

   E-devlet üzerinden “UYAP Vatandaş Portal”a giriş yaparak “Dosya Sorgulama” bölümüne girmeli, daha sonra da Uyap Döküman Editörü programını bilgisayarınıza indirip, evraklar kısmından ilgili dosyayı görüntüleyebilirsiniz.

 2. İbrahim hakkı dedi ki:

  Eds yada herhangi bir kamera ile 427 TL trafik cezası yazılmış ama herhangi bir ibraz name gelmedi yada bildirim gelmedi ve 15 günü geçti ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. admin dedi ki:

   Trafik cezası yazılan yer Sulh Ceza Hakimliğine bir dilekçe yazarak ve elinizdeki delilleri de ekleyerek itirazda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN