+90 501 073 77 12

Çorum Çekişmeli Boşanma Avukatı

Çorum Çekişmeli Boşanma Avukatı

Çorum Çekişmeli Boşanma Avukatı… Çekişmeli boşanma davası, tarafların birbirleriyle anlaşamadıkları durumunda evlilik birliğinin temelden sarsılması veya diğer boşanma sebeplerine dayanılarak açılan davalardır. Bu davalar, anlaşmalı boşanma davalarına göre daha uzun sürmektedir ve uzmanlık gerektiren davalardır diyebiliriz. Çekişmeli boşanma davalarında yapılacak olan usul hataları veya esasa ilişkin hatalar davanızın biranda aleyhinize dönmesine sebep olabilir. Bu nedenle çekişmeli boşanma davalarını açarken mutlaka bir avukat yardımı veya desteği almanızı önermekteyiz. Ayrıca maddi durumunuz elvermiyorsa ve özel avukat tutma durumunuz olmayacaksa baroya başvurarak da avukat talebinde bulunabilmeniz mümkündür.

Çekişmeli boşanma davalarının en az 1 yıl süreceğini de belirtmemiz gerekir. Bilindiği üzere Aile Mahkemelerine her geçen gün yeni boşanma davaları açılmakta ve haliyle Aile Mahkemelerinin de iş yükü artmaktadır. Davayı açacağınız yerde dosya yoğunluğu fazlaysa duruşmalar 2-3 ay aralığında verilebilmektedir. Hatta bazı durumlarda bu süreler daha da uzayabilmektedir. Bu nedenle eğer çekişmeli boşanma davası açacaksanız bu süreyi göze almalısınız. Boşanma davalarında tarafların ziynet eşya alacağı, kişisel şahsi eşyalar üzerindeki hak ve alacakları, maddi ve manevi tazminat alacakları, nafaka ve çocukların velayetine ilişkin karar verilmekte, aynı zamanda mal paylaşımı söz konusuysa bu taleplerinizi de dava dilekçenizde belirtmeniz gerekmektedir. Bütün bu işlemler usulen yorucu ve stresli olabilir.

Dava öncesinde gerekli olan hazırlığın yapılması için yine taraflara pek çok sorumluluk düşmektedir. Örneğin tanıkların dinlenmesi için tanık belirleme, belge toplama, davaya yarar bilgi ve belgeleri belirleme gibi pek çok işlemleri de şahsen yapmanız gerekecektir. Çünkü davanızın mantıklı bir şekilde ilerlemesi için sadece davayı açmanız yeterli kalmayacak, diğer usulen gerekli olan işlemleri de bizzat sizin tamamlamanız gerekecektir.

Çekişmeli Boşanma Davaları Kaç Yıl Sürer ?

Çekişmeli boşanma davaları, Aile mahkemelerinin iş yükünü en çok arttıran davalardan birisidir. Çekişmeli boşanma davalarında genellikle taraflar kendi şahitlerini sunmakta, bütün delillerinin toplanmasını istemektedirler. Bu nedenle Çorum’da açmış olduğunuz çekişmeli boşanma davaları genel olarak 1-2 yıl içerisinde sonuçlanabilmektedir. Tarafların bir üst mahkemeye başvurması durumunda ise bu süreç 6 ay ile 2 yıl aralığında uzayabilmektedir. Taraflar eğer karşılıklı olarak anlaşma sağlayamıyorsa bu durumda yapılması gereken şey çekişmeli boşanma davası açılmasıdır.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Kadının Hakları Nelerdir ?

Çekişmeli boşanma davalarında ilk olarak aklımıza gelen husus ziynet eşyalarının durumudur. Bilindiği üzere güncel Yargıtay Kararları ışığında ziynet eşyaları kural olarak kadına ait kabul edilmektedir ve eğer ziynet eşyaları kadına teslim edilmediyse boşanma davasının feri mahiyetinde açılacak olan ziynet alacağı davası ile bu talepleri istenebilecektir. Çekişmeli boşanma davalarında kadının hakları elbette sadece ziynet eşyasıyla sınırlı değildir ve boşanmanın sebebine göre tazminata hak kazanabilme durumu söz konusu olabilir. Karşı tarafın ağır kusurlu olduğunu kanıtlamanız halinde maddi-manevi tazminata hak kazanabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir işte çalışmıyorsanız yoksulluk nafakasına, müşterek çocuklarınız var ise iştirak nafakasına ve dava süresince de tedbiren tedbir nafakasına sahip olmak için bunları dilekçenizde belirtebilirsiniz. Velayet talebiniz var ise bu durumu da belirtebilirsiniz. Bu konular uzmanlık gerektirdiğinden ve hak kaybına uğramamanız açısından boşanma davalarında mutlaka bir avukat yardımından faydalanmanızı önermekteyiz. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle ilgili olarak ayrıca uzaklaştırma kararı da alınabilmektedir. Bu nedenle çekişmeli boşanma davalarında kadının hakları yalnızca bunlardan ibaret olmayıp detaylı bilgi için 0850 305 53 19 numaralı büro numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Çorum Çekişmeli Boşanma Avukatı Ücretleri

Çekişmeli boşanma davalarında avukatlık ücretleri belirlenirken 2023 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi baz alınarak fiyat belirlemek mümkündür. Ancak her somut olayda, somut olayın içeriğine göre farklı fiyatlandırmalar yapılabilmektedir. 2023 yılı itibariyle hukuk büromuz tarafından çekişmeli boşanma avukatlık ücreti alt sınır 19.500,00 TL olarak belirlenmiştir. Avukatınızla anlaşmanıza göre bu ücret üzerinden taksitlendirme yapabilmeniz de mümkün olmaktadır. Çekişmeli boşanma için ayrıca dava harç ve masrafları için de dava açılışı esnasında bir miktar ödeme yapmanız gerekecektir. Çorum çekişmeli boşanma avukatı ücretleri dosyanızın durumuyla bağlantılı olarak değişebilir. Telefon numaralarımız olan 0501 073 77 12 numaralı hattımızdan detaylı bilgiye ulaşabilmeniz mümkündür.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Çocukların Velayeti

Çekişmeli olarak açılan boşanma davalarında taraflar arasında yaşanan en büyük sorunlardan bir diğeri de çocukların velayetlerinin durumudur. Aile Mahkemesi, çocukların velayeti konusunda re’sen araştırma yapmakta, çocukların üstün yararını benimseyerek çocukların velayeti konusunda karar vermektedir. 0-7 yaş grubunda genellikle çocuklar anneye verilmektedir. Ancak bu durum mutlak değildir. Hakim çocuğun menfaatini re’sen tespit edecek ve bu tespiti sonucunda çocukların velayetinin kimde olacağını belirleyecektir. Her bir çocuk için ayrı bir değerlendirme yapılabilir.

Bize ulaşmak için tıklayınız…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bizi ArayınWhatsapp