Güncelleme: İlgili kanun maddesi mülga durumdadır.

Konu biraz tartışmalı olsa da uçak gecikmelerinden tazminat alabilme hakkınızın olduğunu biliyor muydunuz? Uçağınız rötar yapmış olabilir ya da uçağınızın kalkış saatinden bir hayli fazla süre geçmiş olabilir. Bu durumda uçak gecikmelerinden tazminat alabilme hakkınız mümkün olabilmektedir fakat bunun belirli bazı şartları mevcuttur. Bunun için bir yönetmelik hazırlanmıştır ve bu yönetmeliğin adı “Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelik”tir. Bu yönetmeliğe göre uçağınız rötar yaptığında, gecikmeli kalkış yaptığında ya da uçuş iptallerinde ilgili havayolu firmasından tazminat talep etme hakkınız bulunuyor. Fakat bu konuda üzerinde durulması gereken önemli bir konu ise davanın hangi mahkemelerde açılması gerektiğidir. Çünkü bu davanın görevli mahkemesinin belirlenmesinde görevsizlik kararı verilme ihtimalleriyle sıklıkla karşılaşılmaktadır. O yüzden bu yazımızda ilgili yönetmeliği herkesin anlayabileceği şekilde önemli noktalarını incelemek istiyoruz.

Uçuşların İptalinde Yolcu Hakları

  • Eğer uçuş iptal edildiyse ve yolcuya en az iki hafta önceden bildirimde bulunulmadıysa uçuşu iptal etmiş olan havayolu taşıma firmasından tazminat talep edilebilmektedir. Ancak ilgili havayolu taşıma firması olağanüstü koşulların ortaya çıktığını kanıtlayabilirse bu durumda tazminat yaptırımıyla karşılaşmaz.

Uçak Gecikmelerinde ve Uçuş İptallerinde Tazminat Hakkı

Uçuş iptallerinde “Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelik” çerçevesinde madde 8’e atıfta bulunulması koşuluyla iç hatlarda 100 euronun o günkü TL cinsinden karşılığı tutarında tazminat havayolu firması tarafından ödenir.

Dış hatlardaki uçuşlarda ise 1500 kilometre veya daha az uçuşlar için 250 Euro

1500-3500 kilometre arası için 400 Euro

3500 kilometreden fazla uçuşlar için ise 600 Euro’nun o günkü karşılığını havayolu firması tazmin etmekle yükümlüdür. (bilet alındığı günün kuru üzerinden)

Uçak Gecikmelerinden Tazminat Alabilmek için Ne Yapılmalıdır?

Uçak gecikmelerinden tazminat alabilmek için öncelikle havayolu firmasına yazılı şekilde yolcu haklarınızı belirtmeli ve tazmin edilmesini söylemelisiniz. Eğer bu talebiniz olumsuz karşılanırsa mahkemeye başvurabilirsiniz.

 

Uçak Gecikmelerinde Tazminat Hakkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Etmek için Tıklayınız.