Son dönemlerin en çok aranan hukuki sorularından birisi de Tüketici Hakem Heyetine başvuru sınırının ne kadar olduğu ile ilgilidir. Tüketici Hakem Heyetine satın almış olduğunuz bir üründe problem çıktığı zaman başvurabilmeniz mümkün oluyor. Bunun için Tüketici Hakem Heyetine giderek hazır dilekçe formlarından alarak o formu doldurmanız ve ilgili ürün elinizde bulunuyorsa o ürünü eklemeniz gerekecektir. Ürünü yanınızda götürmenize gerek yoktur ancak ürünü muhafaza etmeniz önemlidir. Çünkü Tüketici Hakem Heyetindeki görevliler ürünü incelemek için sizlere bir şekilde ulaşarak ürünü incelenmesi için getirmenizi talep edebilirler.

Tüketici Hakem Heyetleri mahkemelerin iş yükünü de azaltmaktadır. Bu doğrultuda Tüketici Mahkemelerinde dava açılmadan önce belirli miktarın altındaki sınırlarda Tüketici Hakem Heyetine başvurmak zorunlu olmaktadır ve yıllık olarak bu tarife güncellenmektedir. Genellikle bu güncellenen rakamı Bakanlar Kurulu belirlemektedir.

“6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri

Büyükşehir statüsünde olan illerde 6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Lirası ile 10.390 (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri

Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 10.390 (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Lirası ile 10.390 (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerinin görev alacağı belirlenmiştir.”

Eğer bu miktarlardan fazla bir ürün söz konusu ise artık o zaman Tüketici Hakem Heyetine başvurmadan Tüketici Mahkemelerinde dava açılabilecektir.

Not: Bu yazımız makale niteliğindedir ve herhangi bir hukuki uyuşmazlıkta ve davalarda kullanılamaz. Kişisel görüş mahiyetindedir. 

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sınırı 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Etmek için Tıklayınız.