Müvekkillerimizin de sıklıkla karşılaşmış olduğu hukuki problemlerden birisi  “idari para cezaları”dır. Pandemi dönemine girilmesiyle beraber “idari para cezaları”nın sayısı artmış ve özellikle “maske ihlali” nedeniyle pek çok vatandaşımıza maske cezası yazılmıştır. Bu yazılan cezaların hukuki bir delil veya belgelendirme olmadan gönderilmesi hukuka aykırılık teşkil edecektir. Nitekim hukukta her şey delile dayanmak zorundadır. Sadece bir memurun salt bir tutanak tutup ceza yazması durumunda başkaca deliller olmadığı için o cezanın iptal edilebilmesi mümkündür. Maske cezasına itiraz ederken hak kaybına uğramamak için avukat aracılığıyla itiraz ettirmenizi önermekteyiz. Nitekim hukuk büromuzda da iptal edilen cezalara dair pek çok emsal nitelikte karar bulunmaktadır. Ayrıca itiraz süreleri de büyük önem taşımaktadır. Kararın size tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde ilinizde bulunan “Sulh Ceza Hakimliği”ne dilekçe verilmesi gerekmektedir. Avukat aracılığıyla yapacağınız takiplerde ise sadece vekaletname çıkartmanız yeterli olacaktır. Hukuk büromuz sizin adınıza itiraz işlemlerinizi yapacaktır.

1.) Maske cezasına itiraz süresine dikkat edilmelidir.

Maske cezalarına itiraz süresi 15 günlük süreye tabidir. Bu nedenle karar size tebliğ edilir edilmez gerekli olan hazırlıklara başlamalısınız.

2.) İtirazlarınızı avukat aracılığıyla yapmanızı önermekteyiz.

Maske cezalarına yapılacak olan itirazların avukat aracılığıyla yapılması daha iyi olacaktır. Bunun için noterlerden avukat adına “genel vekaletname” çıkartılması yeterli olacaktır. Vekaletnamenin aslını avukata teslim ettikten sonra yapacağınız hiçbir şey kalmayacak, avukatınız gerekli olan itirazları sizin için yapacaktır.

3.) İtirazlarınızı kendiniz yapacaksanız hukuki gerekçeye dikkat edilmelidir.

İtirazınız reddedilir ve süresi içerisinde de kesinleşir ise hak kaybına uğrama durumunuz mümkün olabilmektedir. Bu nedenle vereceğiniz itiraz dilekçelerinde hukuki gerekçenizi hazırlamanız gerekmektedir. Hukuk büromuzda emsal ceza iptal örnekleri bulunmaktadır.

4.) Avukatla başvuru yapılması zorunlu değildir, ancak itirazınızdan sonuç alamama riskinizi de göz önünde bulundurun.

Çorum Merkez’de bulunan hukuk büromuz tüm Türkiye’ye avukatlık hizmeti sağlayabilmektedir. Bunun için bulunduğunuz şehirdeki herhangi bir noterden vekaletname çıkartmanız yeterli olacaktır. Vekaletname çıkarttıktan sonra vekaletnamenin aslını avukata teslim edeceksiniz ve avukata teslim ettikten sonra avukat sizin adınıza itirazınızı yapacaktır. Hukuki bilgiden ve hukuki dayanaktan yoksun olan itiraz dilekçelerinin reddedilme riski çok yüksektir. Bu nedenle avukat aracılığıyla takip yapılması daha doğru olur.

0534 441 10 10

Av. Buğra YILDIZ / Çorum

 

 

(Not: Bu makalenin herhangi bir hukuki bağlayıcılığı bulunmamakta olup, tamamı bugrayildiz.av.tr sitesine aittir. İçeriklerimiz zaman damgası ile damgalanacaktır. )

Maske Cezasına İtiraz Avukatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Etmek için Tıklayınız.