İnternet sitemizin bu yazısında korona virüsünün mahkemelere ve duruşmalara etkisinden bahsedeceğiz. Son dönemlerde oldukça fazla sorulan sorulardan birisi korona virüsü sebebiyle duruşma ve mahkemelerin ertelenmesi hususudur. Bu bakımdan özellikle müvekkillerimiz yeni dava açıp açamayacaklarını sormaktadırlar. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki tüm dünyada görülen ve ülkemizde de vaka sayısı 100.000’i geçen korona virüsünün elbette mahkemelere etkisi mevcuttur. Fakat bu yeni dava açılmasına veya yeni işlemlerin yapılmasına engel değildir. Sadece duruşma tarihleri bakımından farklılıklar söz konusu olmaktadır. Örneğin Ceza davalarında ve Hukuk davalarında eğer Nisan ayında görülmekte olan bir dava var ise doğal olarak o davalar ertelenmektedir. Bir örnek vermek gerekirse Nisan ayında olması planlanan duruşma Ekim ayına ertelenmiştir.

Aslında Korona virüsü mahkemelerin iş yoğunluğunun sıkışık bir hale gelmesine neden olmuştur.Korona virüsü sebebiyle sadece tutuklama ve buna benzer ivedi işlemler yapılmaktadır fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni dava açılmasına ya da yeni işlemlerin yapılmasına hiçbir engel bulunmamaktadır. Özellikle avukatlar bu noktada sizlere kolaylık sağlamaktadır. Çünkü UYAP üzerinden evden çıkmadan dosyalarınızı ve savunma dilekçelerinizi hızlı bir şekilde mahkemeye gönderebilmektedir. Yine idare hukukunda dava işlemleri yapılabilmektedir. Süreler bakımından ise erteleme söz konusudur.

Ülkemizde görülmekte olan Korona virüsü (Covid-19) vakalarının biran önce önüne geçilmesini destekliyor ve en kısa sürede tüm hastaların şifalarına kavuşmasını diliyoruz. Bu süreçte olabildiğince dışarı çıkmamaya özen gösterelim.

İş akışımızda herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Noterlerden adımıza çıkartacağınız vekaletnameleri bizlere ulaştırmanız durumunda davanıza avukat kaydı yapılacaktır.

 

Korona Virüsünün Mahkemelere ve Duruşmalara Etkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Etmek için Tıklayınız.