+90 364 226 68 64
Çorum Avukat | Avukat Buğra YILDIZ | Yıldız Hukuk

Kaza Yaptım, Sigortadan Nasıl Para Alabilirim?

Kaza Yaptım, Sigortadan Nasıl Para Alabilirim?

Trafik kazası yaptım, sigortadan nasıl para alabilirim gibi soruları sıkça duymaya başladık. Aslında daha önce makalemizde trafik kazası sonucunda araç değer kaybının nasıl alınabileceği hakkında bir makale paylaşmıştık. “Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?” başlıklı yazımızda sigortadan araç değer kaybınızı nasıl alabileceğiniz hakkında sizlere detaylı bilgi vermiştik. Bu makalemizde de özet halinde geçeceğimiz üzere yapmış olduğunuz trafik kazasında kusur oranı tamamen karşı taraftaysa veya yüksek oranda karşı taraftaysa bu durumda kusur oranınıza göre aracınızın kaybettiği değer için karşı tarafın sigortasına başvuruda bulunabilirsiniz. İşlemlerin hızlı ve sorunsuzca ilerlemesi adına bir avukat aracılığıyla bu işlemleri yaptırmanızı önermekteyiz.

Karşı Tarafın Sigortasından Para Almak İçin Yapılacak İşlemler (Değer Kaybı Başvurusu)

1- Sigortaya Başvuru

Sigorta şirketine başvuru yapmadan sigorta şirketinin size ödeme yapması gibi bir durum söz konusu değildir. Öncelikle sigorta şirketine iadeli taahhütlü posta ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Sigorta şirketi yaklaşık 2 hafta içerisinde sizlere ödeme yapmak veya göndermiş olduğunuz mektuba cevap vermek zorundadır. Sigorta şirketleri size ulaştığında çoğu zaman eksik ödeme yapmaktadırlar. Bu ödemenin yetersiz kalması durumunda dava yoluna gidilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda da sigorta şirketleri araç değer kaybı talebinizi reddetmektedirler. Bu durumda da elinizdeki kaza tutanakları ve çeşitli belgelerle sigorta şirketine karşı dava yoluna gitmeniz gerekmektedir. Eğer avukata vekaletname verirseniz bu işlemleri avukat sizin adınıza gerçekleştirecektir.

2- Sigorta Şirketine Karşı Dava Açılması

Öncelikle sigorta şirketi taraf gösterilip arabuluculuk bürosuna başvuruda bulunulmalıdır. Sigorta şirketine karşı dava açılması güncel Yargıtay Kararları ışığında hazırlanacak bir dilekçe ile yapılmalıdır. Bu dilekçenin yazımı profesyonellik istemektedir. Nitekim bireysel olarak açılan davalarda çoğu zaman usul ve esas yönünden hatalar yapılabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bir avukata vekaletname vererek bu işlemleri avukat aracılığıyla yapmanız çok daha doğru olacaktır. Avukata vekaletname verdiğinizde siz hiç uğraşmadan avukat bütün bu işlemleri gerek sigortaya başvuru aşamasında gerekse dava aşamasında tamamlayacak, sigorta şirketine karşı dava açacaktır. 

Dava Süresince Paranın Değer Kaybetme İhtimaline Karşı Alınabilecek Önlemler

Dava süresince paranın değer kaybetme ihtimaline binaen haksız fiilin meydana geldiği olay tarihinden itibaren yasal faiz isteyebilmek mümkündür. Açılacak davalarda eğer faiz istenecekse bunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.

Avukat Aracılığıyla Başvuru Tüm Bu Süreçleri Kolaylaştıracaktır

Alanında uzman ve bu alanda çalışan avukatlar aracılığıyla başvuru yapıldığında çok hızlı bir şekilde süreç sona erdirilebilmektedir. Bu nedenle bireysel başvurudan ziyade bir avukat aracılığıyla başvuruda bulunmakta her zaman fayda mevcuttur. Avukatlar kimi zaman Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurarak kimi zaman da dava yoluna giderek eksiksiz bir şekilde işlemleri sizin adınıza gerçekleştirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN