Yargı Reformu paketi ile Hukuk Fakültesi mezunlarına avukatlık sınavı getirilmiştir ve aynı zamanda Hukuk Fakültelerinde eğitim süresi 5 yıla çıkarılmıştır. Bu hukuk reformu açısından oldukça önemli bir husustur. Ancak şunu da belirtmemiz gerekir ki avukat sayısında yaşanan bu artış ve ilgili kanun hükmünün sadece üniversiteye yeni başlayacak olanları kapsaması nedeniyle avukat sayısının mevcut öğrenim görmekte olan öğrencileri etkilememesi sebebiyle 4 yıl içerisinde ikiye katlanacağı düşünülmektedir. Bu da avukatlık sektörünün gittikçe zorlaşacağını ve aynı zamanda çeşitli düzenlemelerin yapılması gerektiğini de beraberinde getirmektedir.

Örneğin avukatlık sektöründe yaşanan bu artış, artık Avukatlık Kanunun da modern şartlara uyarlanması gerektiğini beraberinde getirmektedir. Çünkü yeni mezun bir avukatın kendi ofisini açtığı zaman diğer avukatlarla rekabet edebilmesi, daha doğrusu müvekkil çevresi edinebilmesi zor hale gelmektedir. Avukatlık özünde eşitlik unsurunu barındırmaktadır. Dolayısıyla yeni mezun avukatların da devlet tarafından daha çok desteklenmesi gerekir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her ne kadar avukatlık sınavı getirilmiş olsa bile henüz daha Hukuk Fakültesine giriş yapmamış olan kişileri kapsayacağı, mevcut Hukuk Fakültesinde okuyan kişileri kapsamayacağı ortadadır. Kendimizden örnek vermek gerekirse örneğin Çorum Barosunda kendi staj yapmış olduğum 2019 yılında yaklaşık 70 tane stajyer avukat mevcuttu. Zaten Çorum Barosu’na kayıtlı avukat sayısı 350-400 civarındadır. Dolayısıyla her yıl 70 tane yeni stajyer avukatın mesleğe başladığını düşünecek olursak bu 4 yıl içerisinde avukat sayısı hemen hemen 600-700 rakamını bulacaktır.

Peki Avukatlık Mesleğindeki Sorunların Çözümü İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Avukatlık sınavı yılda maksimum 1 kere yapılmalıdır ve belirli bir giriş kotası konulmalıdır. Örneğin bu sınava 5 defa girip kazanamamış olanlar avukatlık yapmamalıdır. Bunun yerine avukat yardımcılığı gibi çeşitli meslekler getirilebilir.
  • Sadece avukatlık sınavı yetersiz kalır. Hukuk Fakültesinden mezun olabilmek için merkezi bir bitirme sınavı yapılması gerekir. Ayrıca bu sınavı geçenler avukatlık stajını tamamladıklarında yeni bir sınava daha tabi tutulmalıdır.
  • Hukuk Fakülteleri kontenjanlarına kota konulmalıdır. Hukuk Fakültelerinin ders kapsamı genişletilmelidir. Ezber sistemi yerine pratik sistem uygulanmalıdır.
  • Avukatlık stajına başlayanlar devlet güvencesi altında olmalıdır ve devletin belirlemiş olacağı maaş kendilerine staj süresi boyunca ödenmelidir.

Sizlerin de bu konuyla ilgili görüşleri var ise yorum yazarak görüşlerinizin sitemizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Avukatlık Sınavı Hakkında Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Etmek için Tıklayınız.