+90 534 441 10 10
  Çorum Avukat | Avukat Buğra YILDIZ | Yıldız Hukuk

  Aksaray Araç Değer Kaybı Tazminatı ve Başvurusu

  Aksaray Araç Değer Kaybı Tazminatı ve Başvurusu

  Aksaray Araç Değer Kaybı Tazminatı ve Başvurusu… Aksaray ilinde yaşayan vatandaşlarımız için araç değer kaybı tazminatını avukatları aracılığıyla tahsil etmek isteyen müvekkillerin yapması gereken işlemleri içeren bilgilendirici bir makale hazırladık. Eğer aracınız araç değer kaybı için belirtilen şartları taşıyorsa ve trafik kazası sonucunda kusur oranı da karşı tarafta ise o zaman sizin aracınızın değer kaybı tazminatına hak kazanabileceğini koşulları dahilinde söylemek mümkündür. Bu yazımızda avukata vereceğiniz vekaletname ile avukatların sizin adınıza araç değer kaybı işlemlerini nasıl tahsil ettiği ile ilgili bilgilendirici ve faydalı bir makale hazırladığımızı düşünüyoruz.

  Değer Kaybı Başvuru İşlemlerini Avukat Aracılığıyla Takip Ettirmek İstiyorsanız Yapmanız Gereken İşlemler

  1- Avukatınıza noterden vekaletname çıkartın.: Başvuru sürecini daha hızlı bir şekilde yönetebilmek, usul hatası yapmamak için avukatınıza herhangi bir noterden araç plakanızı da belirterek özel vekaletname vermeniz gerekmektedir. Bu vekaletname ile avukatınız sizin adınıza karşı tarafın sigortasına başvuracak, sigorta tarafından hiç ödeme yapılmaması ya da eksik ödeme yapılması durumunda dava yoluna başvurulacaktır. Türkiye’nin hangi ilinde olursanız olun, istediğiniz avukata vekaletname çıkartabilirsiniz.

  2- Avukatınıza vekaletname ile beraber kazaya ilişkin evrakları gönderin.: Örneğin Yıldız Hukuk Bürosu olarak hukuk büromuz Çorum’da bulunmakta olup Türkiye’nin her yerine hizmet vermektedir. Avukatlarımıza vekaletname çıkartan müvekkillerimizin çıkartmış olduğu vekaletnameyi ve kazaya ilişkin elinde bulunan tüm evrakları adresimize kargolaması gerekmektedir. (NOT: Avukata noter aracılığıyla değer kaybı için vereceğiniz vekaletnameler sadece değer kaybı işleminde kullanılmaktadır. Genel değil, yalnızca bu iş için vekaletname çıkartmanız yeterlidir.) Bu belgelerin iletilmesi sürecin daha hızlı işlemesi adına büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

  3- Başvuru Sürecini Avukatlarınız Sizin Adınıza Gerçekleştirsin.: Avukatınıza vekaletname çıkartıp istemiş oldukları belgeleri adreslerine kargoladıktan sonra avukatlarınız sizin adınıza karşı tarafın sigorta şirketine başvuruda bulunacaktır. Sigorta şirketi 30 gün içerisinde olumlu veya olumsuz yanıt verecektir. Genellikle sigorta şirketleri eksik ödeme yapmakta ya da hiç ödeme yapmamaktadır. Bu durumda avukatlar genellikle, sigorta şirketine karşı dava yoluna başvurarak zararınızı en üst seviyeden tazmin ettirmeye çalışmaktadır. Eğer avukatınız aracılığıyla sigorta şirketlerine başvurmayı düşünüyorsanız sizin yapmanız gereken tek şey sabırla başvurunun sonucunu beklemek olmalıdır.

  4- Genel Olarak Avukatlık Ücreti %15’tir.: Genellikle araç değer kaybı tazminatı başvuru ve davalarında avukatlık ücreti olarak Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi esas alınır ve bu da %15 oranına denk gelmektedir. Örneğin avukatınıza aracınızda 10.000 TL’lik bir değer kaybı tazmini elde edilirse dava sonunda 1500 TL’si kesilir ve tarafınıza 8500 TL ödeme yapılır. Hukuk büromuz da Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre fiyat politikası benimsemektedir.

  Değer Kaybı Başvuru Şartları Nelerdir ?

  1- Kaza, son 2 yıl içerisinde gerçekleşmiş olmalıdır.

  2- Kaza tespit tutanağında karşı tarafın kusur oranı mutlaka bulunmalıdır.

  3- Aracın kilometresi 160.000’den yüksek olmamalıdır.

  4- Araç hurdaya girmiş olmamalıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  Telefonla Randevu Alın